İlkokulda müzik eğitiminin hayat bilgisi dersiyle bütünleştirilmesi
Integrating music education into life science course in the primary school
- Tez No: 868029
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu eylem araştırması, ilkokul üçüncü sınıf Hayat Bilgisi dersi öğretimine bütünleştirilen müzik öğretiminin, dersin öğretim aşamaları doğrultusunda nasıl uygulanabileceğini belirlemeyi bunun yanı sıra yürütülen öğrenme ve öğretim sürecinin öğrencilerin duyuşsal, bilişsel ve sanatsal çıktıları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunun üçüncü sınıfında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Müziğin Hayat Bilgisi dersine bütünleştirilmesi düşük katılımlı bütünleştirme stili kullanılarak dört eylem planıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler video kayıtları, saha notları, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, öğretmen günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve öğrenci ürünleri aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler ise kişisel bilgi formu, Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği ve 8 Yaş Çocuklarda Duygu-durum Öz-Değerlendirme Ölçeği ile elde edilmiştir. Nitel verilerin analizinde tümevarımsal ve içerik analizi yapılmış, nicel verilerin analizinde ise verilerin normal dağılımı için çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş ve non-parametrik bir test olan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, müzikle bütünleştirmenin etkileri bilişsel boyut, duyuşsal boyut, sanatsal boyut, güçlükler ve çözüm önerileri olmak üzere beş tema altında toplanmıştır. Bulgular müzikle bütünleştirmenin öğrencilerin derse yönelik tutumları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir artışa neden olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında öğrencilerin duygu-durum öz değerlendirme puanları“sevinç”alt boyutunda anlamlı ve pozitif yönde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This action research aimed to determine how music teaching integrated into the teaching of the third grade Life Science course could be implemented in line with the teaching stages of the course, as well as to examine the effects of the learning and teaching process on students' affective, cognitive and artistic outcomes. The research was conducted during the spring semester of the 2021–2022 academic year in the third grade of a public primary school located in the Etimesgut district of Ankara. The participants were selected using the criterion sampling method. The integration of music into Life Science lessons using a subservient integration style was implemented through four action plans. Qualitative data was collected via video recordings, field notes, researcher diary, student and teacher diaries, semi-structured interview forms, and student products. Quantitative data was gathered through the personal information form, the Life Science Lesson Attitude Scale, and the Mood Self-Assessment Scale for 8-year-olds. Qualitative data were analyzed using inductive and content analysis, and quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed Rank Test, a non-parametric test, and skewness and kurtosis values were examined for normal distribution of the data. As a result of data analysis, the effects of music integration emerged under five themes: cognitive dimension, affective dimension, artistic dimension, difficulties, and solution suggestions. The findings also uncovered that music integration led to a significant and positive increase in students' attitudes towards the course. Furthermore, students' mood self assessment scores showed a significant and positive difference in the“joy”sub dimension.