Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının baş ağrısı hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels, attitudes, and behaviors of family medicine residents regarding headache in Ankara province
- Tez No: 868032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Baş ağrısı aile hekimlerine en sık başvuru sebeplerinden biridir. Yaşam kalitesini düşürmesi ve iş gücü kaybına yol açması gibi nedenlerle önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının baş ağrısı hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara ilindeki aile hekimliği asistanları dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik değişkenler formu ile literatür taraması sonucu oluşturulan baş ağrısı hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeye yönelik anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 215'i kadın 122'si erkek 337 aile hekimliği asistanı katıldı. Nöroloji rotasyonu alma oranı %17,8, baş ağrısı hakkında eğitim alma oranı %69,4'tü. Nörolojik muayene yapma oranı %71,5 olarak bulundu. Katılımcıların %19,6'sının hiçbir zaman migren profilaksisi başlamadığı görüldü. Bilgi puanı ortalaması 60,21±8,77, tutum puanı ortalaması 65,64±26,99 ve davranış puanı ortalaması 48,87±14,72 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Headache is one of the most common reason for consulting Family Physcians. It is an important health problem due to the deterioration of quality of life and work capacity. In our study we aim to evaluate the knowledge level, attitudes and behaviors of family medicine residents in Ankara province regarding headache and determine the factors affecting them. Materials and Methods: Family medicine residents in Ankara province were included to the study. A sociodemographic data form and a questionnaire prepared by reviewing the literature to determine the knowledge level, attitudes and behaviours about headache was applied to participants by face-to-face interview technique. The IBM SPSS-25.0 pragram was used for statistical analysis of the findings. Results: The study involved 215 female, 122 male a total of 337 family medicine residents. taking Neurology rotation rate was 17.8%, taking education on headache rate was 69.4%. The rate of performing a neurological examination was 71.5%. It was seen that 19.6% of the participants never started migraine prophylaxis. Mean knowledge score was 60.21±8.77, mean attitude score was 65.64±26.99 and mean behavior score was 48.87±14.72. There was a significant difference between the knowledge scores of the residents who took a neurology rotation and those who did not. Knowledge scores of the residents who took education on headache were significantly higher than those who did not. Attitude and behavior scores of full-time family medicine residents, 3rd year residents and residents with a history of headache in themselves or relatives were significantly high. Conclusion: In the study, it was shown that taking education on headache positively affects the knowledge, attitude and behavior scores. There was no significant impact of gender, residency period and residency programs on knowledge scores.