An overview of foreign policy analysis and elite learning
Dış politika analizine genel bir bakış ve seçkin öğrenme
- Tez No: 868039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİL TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dış politika analizi (DPA) literatüründe, devletlerin dış politika davranışlarını açıklamak ve belirli koşullarda devletlerin birçok seçenek arasından neden belirli bir seçeneği tercih ettiğini anlamak amacıyla kullanılan çeşitli teoriler ve yaklaşımlar bulunmaktadır. FPA araştırmacıları, bireysel karar vericiler, bürokrasiler ve grup dinamikleri gibi çeşitli dış politika karar birimlerine odaklanırken, bu tez çalışmasının amacı, dış politika analizi çalışmalarına yeni bir kavramın entegrasyonuna katkıda bulunmaktır: elit öğrenme. Öğrenme ve dış politika üzerine yapılan çalışmalara rağmen, öğrenmenin ve etkilerinin dış politika karar verme üzerindeki etkileri hala yetersiz teorileştirilmiştir. Öğrenmeyi bir değişken olarak ekleyerek ve politik elitleri dahil ederek FPA çalışmalarına öğrenmeyi entegre etmek, DPA'ya katkıda bulunabilir. Bu DPA'ya yeni bir modelin entegrasyonu üzerine umut verici bir araştırma alanı, dış politika analizi teorik tartışmalarına katkıda bulunabilir. Elit öğrenmenin DPA'ya eklenmesi dış politika çalışmalarını genişletmek için önemli bir nokta haline gelme potansiyeli taşımaktadır. Karar verme süreçlerinin sosyal boyutu dikkate alınaarak, dış politika davranışlarının nasıl şekillendiğine dair daha kapsamlı bir anlayış geliştirebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the literature of Foreign Policy Analysis (FPA), several theories and approaches have been utilized to explain the foreign policy behavior of the states and to understand why states choose an option from many available choices in certain conditions. While researchers of FPA focus on a range of foreign policy decision units such as individual decision-makers, bureaucracies, and group dynamics, this thesis aims to contribute to the integration of a new concept into the studies of foreign policy analysis: elite learning. Despite the works on learning and foreign policy, studies on learning and its effects on foreign policy decision-making are still undertheorized. Integrating learning to FPA studies with adding political elites as a variable, can contribute to the FPA. This promising area of research of integrating a new model into the FPA can contribute to the theoretical discussions in foreign policy analysis. The integration of elite learning into FPA can also represent an essential step to widen the study of foreign policy. By considering the social dimensions of decision-making, we can develop a more comprehensive understanding of how foreign policy behaviors are shaped.