Sürdürülebilir tedarik zinciri için tedarikçi seçim ve değerlendirme model önerisi ve tekstil sektöründe ugulama
Supplier selection and evaluation model for a sustainable supply chain: A study in the textile industry
- Tez No: 868057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KORKUSUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sürdürülebilir ve çevre dostu üretim, dünyanın sınırlı kaynaklarının korunmasında ve gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre bırakılmasında önemli bir role sahiptir. Bu bağlamda ortaya çıkan sürdürülebilir tedarik zinciri; doğa, üreticiler, tüketiciler ve çalışanlar gibi tüm paydaşların haklarını ve sağlığını korumayı amaçlayan ilkelere dayanmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilir tedarik zinciri için tekstil endüstrisindeki bir ana fabrikanın tedarikçi seçiminde çok kriterli karar verme yöntemlerinden Sezgisel Bulanık TOPSIS, SWARA, COPRAS ve WASPAS kullanılarak bir tedarikçi değerlendirme ve seçim modeli önerilmektedir. Önerilen model, öncelikle tedarikçileri belirlenen küresel sürdürülebilirlik kriterlerine göre puanlandıran; ardından bunları fiyat, kalite, zamanında teslimat gibi seçim kriterleriyle birleştiren yeni bir tedarikçi seçim ve değerlendirme modeli ve entegre bir yaklaşımı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable and environmentally friendly production has an essential role on protecting the world's limited resources and contributing to a healthier and more livable environment for future generations. The sustainable supply chain emerging from this context is based on principles that aim to protect the rights and health of all the stakeholders; such as nature, producers, consumers, and employees. This study proposes a supplier evaluation and selection model using multicriteria decision making methods; Intuitionistic Fuzzy TOPSIS, SWARA, COPRAS and WASPAS in the supplier selection of a main factory in the textile industry for a sustainable supply chain. The proposed model represents a new supplier selection and evaluation model, and an integrated approach by firstly scoring suppliers according to determined global sustainability criteria and then combining them with selection criteria such as price, quality, and on-time delivery.