Liderlerin kültürel farklılıkları yönetiminde kültürel zekanın rolü: Havacılık sektöründe Macaristan'da çalışan Türk yöneticiler üzerine bir araştırma
The role of cultural intelligence in leaders' management of cultural differences: A research on Turkish managers working in Hungary in the aviation industry
  1. Tez No: 868072
  2. Yazar: EDA VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada Macaristan'da yaşayan ve çalışan Türk yöneticilerin farklı kültürler ile olan ilişkilerini kültürel zeka bakımından araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmaya Macaristan ve Türkiye olarak iki ülke dahil edilmiştir. Macar ile Türk kültürü arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların incelenmesi araştırmanın ana boyutlarıdır. Araştırmanın uluslararası alanda liderlik, yönetim, sosyoloji ve kültür konularına yeni bir bakış açısı kazandırması hedeflenmektedir. Veri toplama yöntemi olarak nitel veri analizi kullanılmıştır. Türk yöneticiler ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşme sonucunda verdikleri bilgiler doğrultusunda kodlamalar yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bulgular; Türk yöneticilerin Macarlar ile olan ilişkileri, Macaristan'daki farklılıkların ve benzerliklerin Türk yöneticileri hangi dereceden etkilediği, yöneticilerin farklılıkları yönetimindeki kültürel zekanın rolü, kültürün algılanış biçimi üzerinden ele alınmıştır. Bu bakımdan Türk yöneticilerin ev sahibi ülkeleri ile ilişkilerinin benzerlik ve farklılıklara göre şekillendiği ortaya çıkmıştır. Yöneticilerin farklılıklara adapte olabilmesindeki en temel sebep ise kişinin kültürel zekası olmaktadır. Türk yöneticiler ise yurt dışında yaşadıkları bu deneyimi yer yer belirsizlikler içeren, farklılıklarla dolu, her ne kadar olumsuzluklar olsa bile yine de olumlu etkilerini daha çok hissettiklerini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relations of Turkish managers living and working in Hungary with different cultures in terms of cultural intelligence. Two countries, Hungary and Türkiye, were included in the research. Examining the similarities and differences between Hungarian and Turkish culture are the main dimensions of the research. It is aimed that the research will provide a new perspective on leadership, management, sociology and culture in the international arena. Qualitative data analysis was used as the data collection method. Face-to-face interviews were held with Turkish managers and coding was made in line with the information they gave as a result of the interviews. Findings as a result of the analysis; The relations of Turkish managers with Hungarians, the extent to which the differences and similarities in Hungary affect Turkish managers, the role of cultural intelligence in the management of managers' differences, and the way culture is perceived are discussed. In this regard, it has been revealed that the relations of Turkish administrators with their host countries are shaped according to similarities and differences. The main reason why managers can adapt to differences is the person's cultural intelligence. Turkish managers, on the other hand, state that their experience abroad was full of uncertainties and differences, and that even though there were negativities, they still felt the positive effects more