Extraction of pectin from grapefruit peel by using microwave-assisted high-pressureCO2/H2O system
Mikrodalga destekli yüksek basınç CO2/H2O sistemi kullanılarak greyfurt kabuğundan pektin ekstraksiyonu
- Tez No: 868095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK, DOÇ. DR. HATİCE NEVAL ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Greyfurt kabuğu, pektin içeriği yüksek tarımsal bir atıktır ve pektin eldesinde kullanılması çevreye ve ülke ekonomisine faydalıdır. Bu araştırmada, greyfurt kabuğundan (GP) pektin ekstraksiyonu, mikrodalga destekli yüksek basınç CO2/H2O (MW-HPCO2) sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En yüksek pektin verimini elde etmek amacıyla MW-HPCO2 ekstraksiyon koşullarının optimizasyonu için yanıt yüzeyi metodolojisinin Box-Behnken tasarımı uygulanmıştır. Sıcaklık, zaman ve sıvı/katı oranının pektin verimi üzerindeki etkileri sırasıyla 100-150°C, 5-15 dk ve 10-20 mL.g-1 aralığında incelenmiştir. Optimum ekstraksiyon koşulları altında (147°C, 3 dk ve 10 mL.g-1), %27,74 verimle pektin elde edilmiştir. Pektin veriminde, ekstraksiyon sıcaklığı ve süresinin etkili olduğu ancak sıvı/katı oranının etkisinin önemli olmadığı belirlenmiştir. MW-HPCO2 yöntemiyle optimum koşullarda elde edilen pektin verimi ve fiziko-kimyasal özelliklerinin (kül, protein, galakturonik asit, indirgen şeker ve metoksil içeriği, esterleşme derecesi, eşdeğer ağırlık, renk, viskozite), geleneksel yöntem ile elde edilen pektine göre daha üstün olduğu bulunmuştur. Kayısı reçeli yapımında greyfurt kabuğu pektini (GPP) kullanılmış ve sonuçlar MW-HPCO2 sistemiyle elde edilen GPP'nin gıda endüstrisinde koyulaştırıcı olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu çalışma, MW-HPCO2 sisteminin pektin ekstraksiyonu için yenilikçi yeşil ve hızlı bir yöntem olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Grapefruit peel is an agricultural waste with high pectin content and its use in pectin extraction is beneficial for the environment and the national economy. In this research, pectin extraction from grapefruit peel (GP) was performed using microwave-assisted high-pressure CO2/H2O (MW-HPCO2) system. Box-Behnken design of response surface methodology was applied for the optimization of MW-HPCO2 extraction conditions to get highest pectin yield. The effects of temperature, time and liquid/solid ratio on pectin yield were examined in the range of 100-150°C, 5-15 min and 10-20 mL.g−1, respectively. Under the optimum extraction conditions (147°C, 3 min and 10 mL.g-1), pectin was obtained with a yield of 27.53%. It was determined that the extraction temperature and time were effective on the pectin yield, but the effect of the liquid/solid ratio was not significant. The yield and physicochemical properties (ash, protein, galacturonic acid, reducing sugar and methoxyl content, degree of esterification, equivalent weight, color, viscosity) of pectin extracted at optimum conditions of the MW-HPCO2 method were found to be superior to pectin extracted by the conventional method. Grapefruit peel pectin (GPP) was used in the apricot jam making and the results showed that GPP obtained by MW-HPCO2 system can be used as a thickener in the food industry. This study revealed that MW-HPCO2 system may be an innovative green and fast method for pectin extraction.