Greyfurt kabuğundan mikrodalga destekli pektin ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Microwave assisted extraction and characterization of pectin from grapefruit peel
  1. Tez No: 514731
  2. Yazar: NEDRA TEKTAŞ TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada kurutulmuş greyfurt kabuğundan mikrodalga destekli ektraksiyon ile pektin elde edilmiş ve elde edilen pektinin özellikleri klasik yöntemle elde edilen pektinle karşılaştırılmıştır. Her iki ekstraksiyon yöntemi pektin verimi için optimize edilmiş, optimizasyon için yanıt yüzey yöntemi ve Box–Behnken tasarımı kullanılmıştır. Ayrıca elde edilen pektinler kayısı marmelatı üretiminde kullanılmış, üretilen marmelatlarında fizikokimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Optimum ekstraksiyon koşulları klasik yöntem için 80ºC'de, 30 ml/g sıvı katı oranı, 3 sa, pH 1; mikrodalga destekli ekstraksiyon için, 30 ml/g, 90 s, pH 1 olarak belirlenmiştir. Verimler sırası ile %35.95 ve 21.88 olarak bulunmuştur. Elde edilen pektinlerin yüksek esterleşme derecesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Pektinlerde FT-IR analizi yapılmış, mikrodalga destekli ekstraksiyon ile elde edilen pektin, klasik yöntemle elde edilen pektin ile karşılaştırılmış ve yapıları benzer bulunmuştur. Duyusal açıdan mikrodalga ile elde edilen pektin ile üretilen marmelat klasik yöntemle elde edilen pektin ile üretilmiş marmelattan daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pectin was obtained from dried grapefruit peels by microwave assisted extraction, and the properties of pectin were compared to pectin obtained by conventional extraction. Both extraction methods were optimized for pectin yield with response surface method and Box-Behnken design was used. In addition, the obtained pectins were used in the production of apricot marmalade, and their physicochemical and sensory properties were investigated. Optimum extraction conditions for the conventional extraction at 80oC were determined as 30 ml/g of the liquid solid ratio, 3 h and pH 1; for microwave assisted extraction were determined as 30 ml/g, 90 s and pH 1. The yields for both pectin were found to be 35.95% and 21.88%, respectively. It was determined that the pectins obtained by both methods had high degree of esterification. FT-IR analysis was performed for both pectins. Pectin obtained by microwave assisted extraction was compared with pectin obtained by the conventional method and their structures were found to be similar to each others. It was found that marmalade produced with pectin obtained by microwave assisted extraction had better sensory properties than that with produced with pectin obtained by conventional extraction.