20-40 Yaşlarındaki obez ve obez olmayan kadınların antropometrik ölçümleri ile kolesterol fraksiyonları trigliserid O.G.T.T. glukoz, insülin ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Antropometric measurement of women in ages of 20-40 who are obesity and not obesity and evaluation of cholesterol factions, triglyceride, O.G.T.T. glucose and insulin and nourishment habits
  1. Tez No: 86811
  2. Yazar: NURAY ÖZTÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Obezite, dislipidemi, azalmış karbonhidrad toleransı ve N.I.D.D.M. sendrom X'inpatogenezinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada sendrom X' in belirlenmesinde hangi parametrelerin daha etkili olduğu araştırıldı. Bu amaçla 20-40 yaşlarında obez ve obez olmayan birinci dereceden akrabasında Tip 2 diabet bulunan hastalar alındı (n : 52 ). Bu hastalarda B.M.I., B.K.O., O.G.T.T. glukoz ve insülin düzeyleri, lipid profili, lean / fat, lean, fat değerleri ile beslenme alışkanlıkları incelendi, İstatistiksel hesaplamalarda korelasyon varyans analizi ve multipl regresyon analizi kullanıldı. Yaş ile B.K.O. arasında anlamlılık bulundu. Abdominal yağ dağılımındaki artış ile glukoz ve insulin düzeyleri arasında anlamlılık saptandı. B.M.I. ile glukoz ve insülin düzeyleri, lean, fat ile anlamlılık bulundu. Fat ile HDL kolesterol arasında ters yönde anlamlılık görüldü. Obezite ile trigliserid arasında anlamlılık bulunamadı. B.M.I. ve B.K.O. arasında ki ters yöndeki ilişki bizde saptanamamıştır. Yaptığımız beslenme anketi sonucunda da kişinin beslenme alışkanlıkları sendrom X'in oluşmasında önemli bir yer tuttuğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak baktığımız parametreler sendrom X'in belirlenmesinde ve değerlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 42
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY ANDROPOMETRIC MEASUREMENT OF WOMEN IN AGES OF 20 - 40 WHO ARE OBESITY AND NOT OBESITY AND EVALUATION OF CHOLESTEROL FACTIONS, TRIGLYCERIDE, O.G.T.T. GLUCOSE AND INSULIN AND NOURISHMENT HABITS Obesity, dyslipidemia, tolerance of reduced carbonhydrate and N.I.D.D.M. take an important role in pathogeny of syndrome X. In this study, it is researched which parameters are more effective in determination of syndrome X. There fore, patients in ages of 20-40 who are obesity and not obesity and have type 2 diabetic among their first degree patients, body mass index ( B.M.I. ), waist - hip ratio ( B.K.O. ), O.G.T.T. glucose and insulin levels, triglyceride, cholesterol factions, lean / fat and fat values and nourishment habits have been studied. In statistical calculations, correlation variance analysis and multiple regression analysis have been used. A meanning fulness has been determined between age and waist- hip radio ( B.K.O. ). In crease in fat distribution and glucose an insulin levels, meaning fulness has been also determined. A meaning fulness determined between body mass mdex ( B. M.I. ) and glucose an insulin levels, lean and fat. A meaning fulness has been determined between fat and HDL cholesterol in the reverse direction. A meaning fulness between obesity and triglyceride has not been determined. Reverse relation between body mass index ( B.M.I. ) and waist - hip radio 43( B.K.O. ) has not been determined by us. At the end of nourisment question naire we have carried on, it is evident that nourisment habits of the individual takes an important place in the development of syndrome X. As a result, the parameters we have checked take an important role in determination and evaluation of syndrome X. 44