Çevrim içi uygulanan çocuklar için felsefe (P4C) eğitiminin öğrenenlerin eleştirel düşünme eğilimleri ve deneyimlerine etkisi
The impact of the online philosophy education for children (P4C) on the critical thinking tendencies and experiences of learners
- Tez No: 868130
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BAŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgi ortamındaki sürekli değişim ve bilgiye erişim hızının artması, eleştirel düşünmenin önemini daha da vurgulamaktadır. Bu hızlı değişim ve aşırı bilgi yükü ortamında bireylerin sorgulama, analitik ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeleri hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çocuklara felsefe eğitimi verilmesi, onların düşünsel yeteneklerini güçlendirebilir ve karşılaştıkları sorunlara çözüm bulma becerilerini artırabilir. Bu nedenle bu araştırma Kovid-19 salgınıyla artan çevrim içi uygulamalar ile çocuklar için felsefe eğitiminin eleştirel düşünme becerilerine etkisi ve öğrenenlerin deneyimlerini araştırma amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deney süreci kısmında 60 kişilik çalışma grubu biri deney grubu biri kontrol grubu olmak üzere 30 kişilik iki öğrenen grubuna ayrılmıştır. Her iki gruba da ön test uygulanmış daha sonra deney grubuna 10 hafta boyunca çevrim içi olarak çocuklar için felsefe eğitimi verilmiştir. Eğitim süreci sonunda her iki gruba da son test uygulanmıştır. Ön test son test uygulamalarında“İlkokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği”kullanılmış olup hem müdahale sırasında hem müdahale sonrasında nitel veriler toplanmıştır. Nitel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı-yapılandırılmış görüşme formu, öğrenen günlüğü ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada deney grubuna verilen eğitimin öğrenenlerin eleştirel düşünme becerilerini artırıp artırmadığı karma varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada çevrim içi uygulanan çocuklar için felsefe eğitimi deney grubu öğrenenlerinin eleştirel düşünme beceri ve alt boyutlarına olumlu katkıda bulunduğu, çocuklar için felsefe eğitiminin, öğrenenlerin oturumlar sırasında düşüncelerini sorgulayıp analiz etmeleri, farklı perspektiflerle karşılaşmaları ve süreç içinde düşüncelerini değiştirmeye karar vermeleri nedeniyle öğrencilere çok yönlü bir düşünme süreci sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çocuklar için felsefe eğitiminin temel eğitim ve ilkokul programlarına ders olarak eklenmesi, mevcut derslerin programlarına entegre edilmesi ve öğretmenlere çocuklar için felsefe eğitimi konusunda eğitimler verilmesi gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The continuous change in the information environment and the increasing speed of access to information further emphasize the importance of critical thinking. In this environment of rapid change and information overload, it is vital that individuals develop their questioning, analytical and critical thinking skills. In this context, providing philosophy education to children can strengthen their intellectual abilities and increase their ability to find solutions to the problems they face. For this reason, this study was conducted to investigate the impact of philosophy education for children on critical thinking skills and learners' experiences with online applications that increased with the COVID-19 pandemic. Intervention design from mixed method research has been used in the study. In the experimental part of the study, the study group of 60 participants was divided into two learner groups of 30 participants, one experimental group and one control group. A pre-test was administered to both groups and then the experimental group was given online philosophy education for children for 10 weeks. At the end of the training process, a post-test has been administered to both groups.“Critical Thinking Dispositions Scale for Primary School Students”has been used in the pre-test and post-test applications and qualitative data were collected both during and after the intervention. Qualitative data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher, learner diary and researcher diary. In the study, whether the education given to the experimental group increased the learners' critical thinking skills was tested with mixed analysis of variance (ANOVA). Qualitative data were analyzed by content analysis method. In the study, it has been concluded that online philosophy education for children contributed positively to the critical thinking skills and sub-dimensions of the experimental group learners; philosophy education for children provided students with a multidimensional thinking process as learners questioned and analyzed their thoughts during the sessions, encountered different perspectives and decided to change their thoughts in the process; and suggestions have been made such as adding philosophy education for children as a course in basic education and primary school programs, integrating it into the curricula of existing courses, and providing teachers with training on philosophy education for children.