Orta Asya'da Antik Yunan Krallığı: Baktriya
The Ancient Greek Kingdom in Central Asia: Bactria
  1. Tez No: 868131
  2. Yazar: MERT HASILCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada bir Antik Orta Asya ülkesi olan Bakria'da yaşanan yaklaşık 200 yıllık bir Yunan varlığı incelenecektir. Konu bakımından Baktria'nın Hellenistik tarihi, İskender'in Asya seferini, Seleukoslar dönemini ve Baktria Krallığı'nı kapsamaktadır. Seleukoslar döneminde isyan eden Baktria Krallığı'nın genişleyerek nasıl yayıldığı, kurucu hanedanın değişimiyle sonuçlanan siyasi olayları, Hindistan'a yapılan seferler ve göçebe istilaları karşısındaki yıkılışı incelenecektir. Baktria'nın Hellenistik tarihinin yanında kaynakları, coğrafyası, bölgedeki Yunan yerleşimleri ve bölgeye yerleşen Yunanların yaşadığı kültürel, ekonomik ve dini etkileşimleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines a roughly 200-year-long Greek presence in Bakria, an ancient Central Asian country. This study focuses on the Hellenistic history of Baktria, which covers Alexander the Great's conquest of Asia, the Seleucid period, and the Greaco-Bactrian Kingdom. The expansion of the Greaco-Bactrian Kingdom which rebelled during the Seleucid period, the political events that resulted in the change of the ruling dynasty, its collapse in the face of multiple wars and nomadic invasions will be examined. In addition to Baktria's Hellenistic history, its sources, geography of Central Asia, Greek settlements in the region, and the cultural, economic, and religious interactions of the Greeks who settled in the region will be discussed.