Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda gelişen komplikasyonların biyokimyasal belirteçler ile ilişkisi
Relationship between biochemical markers and complications in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 868184
  2. Yazar: AYŞE KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) tanılı hastalarda gelişen komplikasyonlardan diyabetik retinopati, diyabetik nefropati ve aterosklerotik kalp hastalığı ile hemogram parametrelerinden elde edilen nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR) ve nötrofil platelet oranları (NPR) ile diyabetin komplikasyonları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve diyabetin seyrini öngörmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipte olan çalışmamız Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Aile Hekimliği ve Dahiliye polikliniklerine mevcut bir şikayet veya periyodik sağlık muayenesi kapsamında başvurmuş olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 315 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Kriterleri sağlayan katılımcıların sosyodemografik verileri, öz geçmiş, soy geçmiş bilgileri, klinik durumu ve antropometrik ölçümleri sonrasında T2DM için periyodik sağlık muayenesi kapsamında yer alan laboratuvar verileri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate the relationship between the hemogram parameters neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil platelet ratio (NPR) with diabetic retinopathy, diabetic nephropathy and atherosclerotic heart disease, and the complications of diabetes mellitus in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) and to predict the course of diabetes. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study was conducted with 315 participants who met the inclusion criteria and who applied to the Family Medicine and Internal Medicine outpatient clinics of Rize Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital within the scope of an existing complaint or periodic health examination. Sociodemographic data, medical history, family history, clinical status and anthropometric measurements of the participants who met the inclusion criteria were recorded and laboratory data within the scope of periodic health examination for T2DM were recorded.