أثر منع المعاملات الربوية على الأداء المالي للمصارف التجارية الليبية
Tefecilik işlemlerinin önlenmesinin Libya ticari bankalarının finansal performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 868183
  2. Yazar: MOHAMED MASOUD RAJAB ALJICAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, Libya ticari bankalarının tefecilik işlemlerinin yasaklanmasından önce ve tefecilik işlemlerinin yasaklanmasından sonraki finansal performansının etkisini ortaya koymayı ve bunun, Libya ticari bankalarının finansal pozisyonlarını desteklemedeki etkinliği üzerindeki etkisini her iki açıdan tespit etmeyi amaçlamaktadır (iç kaynakların toplam kaynaklara oranı ve kaynaklardaki değişim oranı (kişisel kaynakların toplam mevduata oranı) ile işletmenin finansal performansında tefecilik işlemlerinin yasaklanması sonrasında finansal performansta iyileşme veya düşüş olup olmadığının belirlenmesidir. bankalar inceleniyor. Çalışmada, tefecilik ve mali performansa ilişkin yazılı literatürün değerlendirilmesi yoluyla tümevarımsal yaklaşım kullanılmış, ardından mali işlemlerin önlenmesine ilişkin 2013 tarihli (1) sayılı Kanun'un teorik çerçevesi kullanılmıştır. Çalışmada, çalışmanın teorik ve pratik yönlerinde veri toplama, analiz ve yorumlamanın tüm aşamalarında analitik yaklaşım kullanılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel yazılım paketi kullanılarak analitik yaklaşımın bir parçası olarak istatistiklere güvenilmiştir. Çalışmaya konu olan bankalar için tefecilik işlemlerinin yasaklanmasının etkisini test etmek amacıyla, çalışmayı oluşturan değişkenlerin on yıllık hareketinin betimleyici bazı analiz araçları kullanılarak betimleyici bir yazılımdan yararlanılacaktır. Çalışma, tefecilik işlemlerinin yasaklanmasının, tefecilik işlemlerinin yasaklanmasından sonra ticari bankaların aktif büyüklüğünün gelişimini arttırdığı da dahil olmak üzere bir dizi önemli sonuca ulaştı. Sonuçlar, bankacılık büyüme büyüklüğünün ve yatırım varlıklarının büyüklüğünün yasaklama sonrasında değişmediğini gösterdi. tefecilik işlemleri ve tüm kârlılık göstergeleri de yasağın öncesindeki durumun sabit kaldığını gösterdi. Çalışma, bankaların tefecilik işlemlerini yasakladıktan sonra nakit likidite yönetimini yatırımlara yönlendirerek dengelemeleri ve gelir oranlarını artıracak yeni yatırım yöntemleri geliştirmeleri konusunda çalışmaları gerektiği gibi bir dizi önemli öneriyle sonuçlandı. ve harcamalarını sınırlamaya çalışmanın yanı sıra bankacılık hizmetlerini çeşitlendirmeye yönelik çalışma ihtiyacı.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the impact of the financial performance of Libyan commercial banks before banning usurious transactions and after banning usurious transactions, and to identify the impact of this on the efficiency of Libyan commercial banks in supporting their financial positions, both in terms of (the ratio of internal resources to total resources, and the rate of change in resources (the ratio of personal resources to total deposits), and to determine whether there is an improvement or decline in financial performance after banning usurious transactions in the financial performance of the banks under study. The study used the inductive approach by extrapolating the written literature on usury and financial performance, then the theoretical framework of Law No. (1) of 2013 regarding the prevention of financial transactions. The study used the analytical approach in all stages of data collection, analysis, and interpretation, whether in the theoretical and practical aspects of the study. Statistics were relied upon as part of the analytical approach in this study, using the statistical software package. This software will be utilized using some descriptive analysis tools, and describing The movement of the variables that make up the study over ten years, in order to test the effect of banning usurious transactions for the banks under study. The study reached a number of important results, including that banning usurious transactions increased the development of the size of assets of commercial banks after banning usurious transactions. The results showed that the size of banking growth and the size of investment assets did not change after banning usurious transactions, and all profitability indicators also showed that it remained stable at What it was like before the ban. The study concluded with a set of important recommendations, including the need for banks to work, after banning usurious transactions, to balance the management of their cash liquidity by directing it towards investments, and to work on developing new investment methods to increase their revenue rates, and the need to work on diversifying their banking services, in addition to Try to limit their expenses.