Polimeraz zincir reaksiyonu ile kanıtlanmış viral solunum yolu enfeksiyonlarında tromboembolik olayların ve koagülasyon belirteçlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of thromboembolic events and coagulation markers in viral respiratory infections confirmed by polymerase chain reaction
  1. Tez No: 868251
  2. Yazar: MERVE MERT VAHABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ PULLUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ile Covid-19 dışı viral solunum yolu enfeksiyonlarında tromboembolik olayların ve kogülasyon belirteçlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ocak 2018-Aralık 2023 tarihleri arasında polimeraz zincir reaksiyonu ile solunum yolu örneklerinde Covid-19 dışı viral etken izole edilen hastalar değerlendirildi. Yaşı 18 ve üzerinde olan, en az bir koagülasyon belirtecine bakılmış olan kişiler çalışmaya dahil edildi. Komorbiditeler, enfeksiyon semptomları, koagülasyon belirteçleri, tromboembolik olay varlığı, tedavi ve mortalite verileri incelendi. Tromboembolik olay varlığına göre hastalar iki gruba ayrılarak koagülasyon belirteçleri ve risk faktörleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 511 hasta alındı. Ortalama yaş 52,5518,12, hastaların 270 (%52,8)'i kadındı. En sık saptanan etken influenza A+B, en sık eşlik eden komorbidite maliniteydi. Toplam 26 tromboembolik (TE) olay saptandı. Emboli grubunda ortalama yaş 68,1519,17 olup, emboli olmayan gruba göre daha yüksekti (p=0,01). Pulmoner emboli 14 hastada saptanırken, Wells ve Geneva skoru sadece bir hastada yüksekti. Koagülasyon parametreleri açısından TE olan ve olmayan hastalar arasında anlamlı farklılık gözlenmezken, CRP ve LDH düzeyi TE grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,012 ve p 63, CRP değerinin
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study is designed to assess thromboembolic events and coagulation markers in non-Covid-19 viral respiratory infections. MATERIALS AND METHODS: This study includes patients 18 years and older, who were diagnosed with non-Covid-19 viral respiratory tract infections confirmed by polymerase chain reaction from January 2018 to December 2023. Those who had at least one coagulation marker tested were included. We examined comorbidities, infection symptoms, coagulation markers, the occurrence of thromboembolic events, treatment, and mortality data. The patients were split into two groups based on the occurrence of thromboembolic events, and were compared for coagulation markers and risk factors. RESULTS: Our study included 511 patients, with an average age of 52.55±18.12; 52.8% were female. Influenza A+B was the most common viral agent and malignancy was the most common comorbidity. We recorded 26 thromboembolic events. The average age in the emboli group was 68.15±19.17, significantly higher than the group without emboli (p=0.01). Of these, 14 patients had pulmonary emboli, only one with high Wells and Geneva scores.