Duygu düzenleme becerilerinin dindarlık eğilimi ile ilişkisi
The relationship of emotion regulation skills and religious tendency
- Tez No: 868298
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı duygu düzenleme becerilerinin dindarlık eğilimi ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın temel problemi“Duygu düzenleme becerileri dindarlık eğilimine göre farklılaşmakta mıdır?”şeklindedir. Temel probleme bağlı olarak oluşturulan alt problemler;“Sosyo-demografik değişkenlere göre duygu düzenleme becerileri farklılaşmakta mıdır? Dindarlık eğilimine göre örneklemin duygu düzenleme becerileri farklılaşmakta mıdır?”şeklindedir. Çalışma, Ankara ilinde yaşayan tesadüfî örneklem yoluyla seçilmiş, 18-65 yaş grubu yetişkin bireylerle gerçekleştirilmiştir. Örneklem % 47,7'si kadın (n: 261) ve % 52,3'ü erkek (n: 286) olmak üzere 547 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aşamasında örneklem grubuna, Kişisel Bilgi Formu, Dindarlık Eğilimi Anketi, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Demografik değişkenler ile kullanılan ölçekler arasındaki ilişkiyi elde etmek için t-testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, demografik değişkenlerden; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve meslek grubuna göre duygu düzenleme becerilerinin farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Katılımcıların dindarlık eğilimini ölçmek için; dua etme, sadaka verme, işlerine besmele ile başlama, şükretme, nafile ibadetlerini yerine getirme (namaz, oruç), Hz. Muhammed'in sünnetini yerine getirme ve dini mekanları ziyaret etme tutumu incelenmiştir. Dindarlık eğilimi ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, duygu düzenleme becerileri ve dindarlık eğiliminin ilişkili olduğunu göstermiştir. Duygu düzenleme becerilerini kullanma ile dindarlık eğiliminin pozitif yönde ilişkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotion regulation skills and religiousness tendency. The main problem of the study is“Do emotion regulation skills differ according to religiousness tendency?”. The sub-problems created based on the main problem are;“Do emotion regulation skills differ according to socio-demographic variables? Do the emotion regulation skills of the sample differ according to religiousness tendency?”. The study was carried out with adults aged 18-65, selected through random sampling, living in Ankara province. The sample consisted of 547 individuals, 47.7% of whom were female (n: 261) and 52.3% of whom were male (n: 286). In the data collection phase, Personal Information Form, Religiosity Tendency Questionnaire, Emotion Regulation Skills Scale were applied to the sample group. In order to obtain the relationship between demographic variables and the scales used, t-test and one-way analysis of variance were applied. As a result of the findings, it was concluded that emotion regulation skills differed according to demographic variables; gender, age, education level and occupational group. In order to measure the participants' tendency towards religiosity, the attitudes of praying, giving alms, starting their work with besmele, giving thanks, performing superfluous worship (prayer, fasting), fulfilling the Sunnah of Prophet Muhammad and visiting religious places were examined. Spearman correlation analysis was applied to determine the relationship between religiousness tendency and emotion regulation skills. The findings showed that emotion regulation skills and religiousness tendency were related. It was concluded that the use of emotion regulation skills and religiousness tendency were positively correlated.