Güncel pratiklerde bir bağlam olarak absürt
Absurd as a context in contemporary pratices
- Tez No: 868312
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tezimde Albert Camus'nün absürdizm felsefesini nasıl oluşturduğu ele alınarak Absürdizm felsefesinden yola çıkarak sanatta“absürt”kavramının nasıl işlendiğine yer verilmiştir. Dadaizm ve Sürrealizm sanat akımlarında, sanatçıların absürt imgeleri ne şekilde sunduğu incelenmiş, absürt kavramının altında yatan derinlik konu edinilmiştir. Bunlardan hareketle Absürt kavramının çağdaş sanatta nasıl ele alındığına değinilmiştir. Absürt Edebiyat romanı Faruk Duman'ın İncir Tarihi isimli eseri incelenmiş, yalancı gerçeğe karşı çıkan Absürt Tiyatro ele alınmıştır. Sanatçıların deneysel ve absürt işleri yorumlanarak, kendi işlerimden de örneklerle sunulmuştur. Eğitmen sanatçıların başlattığı Absürt Pedagoji, eğitimde ve sanatta yeni bir ufuk açmıştır. Deneyselliği, saçmalığı ve kuralsızlığı da içinde barındıran absürt sanat anlayışı, sanatta kırılmayı, zincirlerden kopmayı sağlamış ve sanat anlayışına yeni bir soluk getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In my thesis, how Albert Camus created the philosophy of absurdism and how the concept of the absurd is handled in art based on the philosophy of Absurdism are discussed. How artists presented absurd images in the art movements of Dadaism and Surrealism was examined, and the depth underlying the concept of the absurd was discussed. It was mentioned how the concept of the absurd is handled in contemporary art. The Absurd Literature novel, Faruk Duman's Fig History, was examined and Absurd Theater, which opposes the false truth, was discussed. The experimental and absurd works of the artists are interpreted and presented with examples from my own works. The absurd pedagogy initiated by educator artists has opened a new horizon in education and art. The absurd understanding of art, which includes experimentation, absurdity and irregularity, provides a break in art, breaks away from the chains and brings a new breath.