Bilişsel esneklik ile mutluluk ilişkisinin incelenmesi: Zaman yönetimi ve umudun sıralı aracı rolü
Examining the relationship between cognitive flexibility and happiness: The sequential mediating role of time management and hope
  1. Tez No: 868311
  2. Yazar: KHALİS BEHBUDZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilişsel esneklik ile mutluluk arasında ilişkiler son zamanlarda incelenmesine rağmen, bu iki değişken arasında yer alan aracı değişkenlerin rolü henüz bilinmemektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda bilişsel esneklik bazen aracı bazen de sonuç değişken olarak ele alınmaktadır. Bu araştırmanın gerçekleştirilme amacı bilişsel esneklik ile mutluluk arasındaki ilişkide zaman yönetimi ve umudun aracı rolünün belirlenmesidir. Bu sebeple“Bilişsel Esneklik Envanteri”,“Sürekli Umut Ölçeği”,“Boş Zaman Yönetimi Ölçeği”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”kullanılarak bu etki araştırılmıştır. Üniversite öğrencilerini kapsayan örneklemde iki farklı eğitim-öğretim yılında üç araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin çevrimiçi toplandığı pilot çalışmada 100, yüz-yüze toplandığı esas çalışmada 334 kişi ve yüz-yüze toplandığı deneysel çalışmada 108 kişi olmak üzere araştırmaya toplam 542 kişi katılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0 ve Jamovi programları vasıtasıyla analiz edilmiştir. Veri analizi aşamasında ilk olarak ölçeklerin güvenirliği test edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizleri yapılmıştır. Modelin açıklanması ve aracı değişkenlerin rolünün belirlenmesi için Hayes PROCESS Macro 6 kullanılmıştır. 2x2 faktöryel tasarımda olan deneysel çalışma ise ANOVA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre bilişsel esneklik ile mutluluk ilişkisinde zaman yönetiminin ve umudun sıralı aracılık rolü bulunmuştur. Bu bulguların yanı sıra araştırmanın bağımlı değişkeni olan mutluluğun cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. İlk deneysel çalışmanın sonucuna göre esnekliğin düşünce üretimi, zaman yönetimi, umut ve mutluluğu negatif yönde etkilediği bulunmuştur. İkinci deneysel çalışmada ise esnekliğin katılımcıların zaman yönetimi, umut ve mutluluk düzeylerini anlamlı düzeyde etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While recent studies have explored the connections between cognitive flexibility and happiness, the involvement of mediating factors between these variables remains unclear. In our country's research, cognitive flexibility has been alternatively viewed as both a mediator and an outcome variable. This study aims to investigate the mediating roles of time management and hope in the correlation between cognitive flexibility and happiness. To achieve this goal, the study employed the“Cognitive Flexibility Inventory,”“Trait Hope Scale,”“Leisure Management Scale,”and“Oxford Happiness Scale-Short Form.”. Three studies were conducted over two different academic years on a sample of university students. A total of 542 people participated in the research, 100 in the pilot study, where data were collected online, 334 in the main study, where data were collected face-to face and 108 in the experimantal study, where data were also collected faceto-face. Data analysis was conducted using SPSS 22.0 and Jamovi programs. Initially, the scales' reliability was assessed, followed by correlation analyzes to determine the relationships among the variables. The Hayes PROCESS Macro 6 was employed to depict the model and ascertain the mediating roles of the variables. The experimental study, which had a 2x2 factorial design, was analyzed using the ANOVA method. The study's findings revealed a sequential mediating role of time management and hope in the correlation between cognitive flexibility and happiness. Furthermore, the research indicated no significant differences in happiness, the dependent variable, concerning gender and age variables. According to the results of the first experimental study, it was found that flexibility negatively affects though production, time management, hope, and happiness. In the second experimental study, it was concluded that flexibility did not significantly affect the participants` time management, hope, and happiness levels. These findings were thoroughly discussed in relation to existing literature, providing additional insights into the subject matter.