Agustın Barrıos Mangore'nin La Catedral adlı gitar eserinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
An analysis of Agustin Barrios Mangore's guitar composition 'La Catedral' in terms of technique and musical aspects
- Tez No: 868315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, klasik gitar repertuarında önemli bir yere sahip olan Agustín Barrios Mangoré'nin“La Catedral”eserinin kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır.“La Catedral”''Preludio Saudade'', ''Andante Religioso'' ve ''Allegro Solemne'' adında üç farklı bölümden oluşmaktadır. Her bölüm, Barrios'un bestecilik stilinin farklı bir yönünü yansıtmakta, teknik karmaşıklığı derin duygusal yoğunlukla birleştirmektedir. Orijinali iki bölüm olan eser on dokuz yıl sonra eklenen ''Preludio Saudade'' ile üç bölüme kavuşmuştur. Eserin I. bölümü olan ''Preludio Saudade'' düşünceli doğasıyla nostalji ve manevi özlem hissi uyandırmaktadır. Eserin II. bölümü olan ''Andante Religioso ''bölümü ise dini bir törenin ciddiyetini yansıtarak Barrios'un teknik karmaşıklıklarını daha içsel bir nitelikle birleştirmektedir. Eserin III. ve son bölümü olan ''Allegro Solemne'' bölümü ise Barrios'un canlı ve dinamik bir müzikal anlatı yaratmadaki olağanüstü becerisini sergilemektedir. İnceleme sonucunda; La Catedral'ın karmaşık armonik yapısı ve iç içe geçmiş melodik hatlarıyla, müzikal analiz ve teori çalışmaları için zengin bir kaynak sunduğu görülmektedir. Buna göre bu araştırmada; I. bölüm ''Preludio Saudade'', II. bölüm ''Andante Religioso'', III. bölüm ''Allegro Solemne'' teknik ve yapısal olarak incelenmiştir. Elde edilen verilerin eserin teknik zorlulukları, performans gereklilikleri, gitar tekniği ve yorumlama konusunda önemli bulgular sunduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın ileride yapılacak karşılaştırmalı incelemelerle birlikte Barrios'un gitar müziğindeki etkisine yönelik daha ayrıntılı bir zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive analysis of Agustín Barrios Mangoré's“La Catedral,”which holds an important place in the classical guitar repertoire.“La Catedral”consists of three different sections:“Preludio Saudade,”“Andante Religioso,”and“Allegro Solemne.”Each section reflects a different aspect of Barrios's compositional style, combining technical complexity with profound emotional depth. The original two-part piece was later expanded with the addition of“Preludio Saudade”twenty years later, resulting in three sections. The first section,“Preludio Saudade,”evokes a sense of nostalgia and spiritual longing with its contemplative nature. The second section,“Andante Religioso,”reflects the solemnity of a religious ceremony, blending Barrios's technical intricacies with a more introspective quality. The third and final section,“Allegro Solemne,”showcases Barrios's extraordinary ability to create a lively and dynamic musical narrative. The analysis concludes that“La Catedral”provides a rich resource for musical analysis and theoretical study with its complex harmonic structure and intertwining melodic lines. Accordingly, this study examines the technical and structural aspects of the“Preludio Saudade,”“Andante Religioso,”and“Allegro Solemne”sections. It is believed that the data obtained offer significant findings regarding the technical challenges of the piece, performance requirements, guitar technique, and interpretation. Comparative studies with contemporary composers are thought to help us better understand Barrios's influence on guitar music.