Agustin Barrios Mangore'nin Una Limosna Por el Amor de Dioseseri üzerinden Tremolo tekniğinin incelenmesi
The research of Agustin Barrios Mangore's Tremolo technique through his piece Una Limosna Por el Amor de Dios
  1. Tez No: 674115
  2. Yazar: GAMZE SÖZGÖTÜRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. S. SİNAN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu eser metni çalışmasında Agustin Barrios Mangore'nin tremolo tekniğine katkılarını ortaya koymak amacıyla Una Limosna Por el Amor De Dios adlı eseri incelenmiştir. Bestecinin hayatı tarihsel olarak analiz edilmiş, eserlerinin oluşumunu etkileyen faktörler ortaya çıkarılmıştır. Tremolo tekniği ile ilgili araştırma yapılmış ve bu tekniğin gelişimine katkı sağlayacak öneriler sunulmuştur. Araştırma kapsamında Barrios'un tremolo eserlerini Tarrega'nın Recuerdos de la Alhambra eserinden esinlenerek bestelediği bilgisine ulaşılmıştır. Bu bilgiden yola çıkılarak Tarrega'nın hayatı ve Recuerdos de la Alhambra eseri de incelenmiş, Una Limosna Por el Amor De Dios ile Recuerdos de la Alhambra arasında benzerlikler tespit edilmiştir. Barrios'un tremolo tekniğine yaklaşımını daha iyi anlamak amacıyla bestecinin diğer tremolo eserleri de incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Una Limosna Por el Amor De Dios'un hikayesi anlatılmış, eserin form ve armonik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Agustin Barrios Mangore's work“Una Limosna Por El Amor De Dios”is examined in order to reveal his contributions to the tremolo technique. The life of the composer was analysed and the factors which affected the formation of his works were revealed. Research has been conducted on the tremolo technique and proposals have been presented that will contribute to the development of this technique. As part of the research, it was found that Barrios composed his tremolo works inspired by Tarrega's Recuerdos de la Alhambra. Based on this information, Tarrega's life and Recuerdos de la Alhambra work were also examined and similarities has been found between Una Limosna Por el Amor De Dios and Recuerdos de la Alhambra. Other tremolo works by the composer have also been studied in order to have a better understanding Barrios Mangore's approach to the tremolo technique. In the last part of the work, the story of Una Limosna Por El Amor de Dios was told and the form and harmonic analysis of the work was made.