Otel işletmelerinde ayrımcılık üzerine bir araştırma
A research on discrimination in hotel businesses
  1. Tez No: 868319
  2. Yazar: ERDAL YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ayrımcılık tüm iş kollarında ve hayatımızın her anında karşımıza çıkabilecek sorunlardan biridir. Bu sorun hem iş hayatımızı hem de sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Olumsuzlukları azaltabilmek için konunun tespiti önemlidir. Bu minvalde araştırmanın amacı otel işletmelerinde var olan ayrımcılığı tespit ederek ayrımcılığın önüne geçilebilecek önerilerde bulunmak ve konu ile ilgili literatüre katkı sağlamaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler derinlemesine görüşme tekniği ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu amaçlı örneklem tekniklerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak otel işletmelerinde çalışan 18 kişiden oluşmuştur. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda; yönetici konumunda bulunan personelin yakın hissettiği çalışanlara karşı akraba ve hemşehri kayırmacılığı (nepotizm), eş-dost kayırmacılığı (kronizm), siyasi kayırmacılık (partizanlık), hizmet kayırmacılığı, iktidara ve seçmen kesimlerine yönelik kayırmacılık (klientelizm) şeklinde ayrımcılık yaptığı, otel işletmelerinde erkek çalışanların, kadınlara karşı yapılan pozitif ayrımcılığa maruz kaldığı ve kadın çalışanların ise en çok cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı saptanmıştır. Otel işletmelerinde ayrımcılık eylemlerinin azalması için birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discrimination is one of the problems that can arise in all sectors and every moment of our lives. This issue can negatively affect both our work life and social life. Identifying the issue is important to reduce these negative impacts. In this context, the purpose of the study is to identify discrimination existing in hotel businesses, to provide suggestions to prevent discrimination, and to contribute to the literature on the subject. The study used a qualitative research method. Data was collected through in-depth interviews using a semi-structured interview form. The sample group of the study consisted of 18 employees working in hotel businesses using purposive sampling technique. The collected data was analyzed using descriptive analysis technique. As a result of the analyses; it was determined that personnel in managerial positions practice discrimination towards employees they feel close to, such as favoritism towards relatives and fellow townsmen (nepotism), favoritism towards friends and acquaintances (cronyism), political favoritism (partisanship), service favoritism, favoritism towards those in power and voter segments (clientelism), male employees in hotel businesses are subjected to positive discrimination against females, and female employees are most exposed to gender discrimination. Recommendations were made to reduce discrimination actions in hotel businesses.