An optimized design for camera boxes of meteor surveilance systems
Meteor takip sistemleri kamera kutuları için optimize bir tasarım
  1. Tez No: 897334
  2. Yazar: HAYDER ALMAMOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meteor takip sistemleri kamera kutuları için optimize bir tasarım adlı tezimizle meteorolojik inovasyonun öncüsüne adım atmaktadır. Bu bilimsel çalışma, kar birikimi, kuş müdahalesi ve yağmurun görüşü engelleme gibi doğal etkenlerin neden olduğu karmaşık sorunlara yönelik mikrodenetleyici tabanlı mühendislik çözümlerinin sofistike entegrasyonunu sunmaktadır. İki aşamalı bir yaklaşım ile titizlikle yürütülen bu tez, kamera kutularının performansını artırmak için geliştirilmiş bir strateji sunarak, meteorolojik gözlemleri olumsuz çevresel koşullarda bile kesintisiz hale getirmektedir. Bu tez, meteor gözlem teknolojisinin ilerlemesine önemli bir katkı sağlayarak, dirençli ve hassas gök cisimleri keşfi için yeni bir dönemi başlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Delve into the forefront of meteorological innovation with our thesis,“An Optimized Design for Camera Boxes of Meteor Surveillance Systems”This scholarly work introduces a sophisticated integration of microcontroller-based engineering solutions, addressing the complex challenges posed by natural elements such as snow accumulation, avian interference, and rain obscuration. Through a meticulous dual-project approach, we showcase an advanced strategy to elevate the performance of camera boxes, ensuring uninterrupted meteorological observations even in adverse environmental conditions. This thesis marks a significant contribution to the advancement of meteor surveillance technology, ushering in a new era of resilient and precise celestial exploration.