Orman okullarında görev yapan yöneticilerin yaşadıkları zorluklar ve çözüm önerileri
Challenges experienced by administrators working in forest schools and proposed solutions
  1. Tez No: 868343
  2. Yazar: MELEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, orman okulları yöneticilerinin eğitim sürecinde yaşadıkları zorlukları ele almak ve bu zorluklara yönelik çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Araştırma nitel bir çalışmadır ve durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubu ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu; 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan orman okullarında görev yapan okul yöneticileri oluşturmaktadır. 8 orman okulu yöneticisi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular yöneticilere yöneltilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada, okul yöneticileri alternatif eğitim yaklaşımlarının çocuk merkezli bir süreci ele aldığını ifade etmiştir. Orman okullarının avantajları ve dezavantajlarına yönelik geleneksel eğitim sisteminden uzaklaşmanın ve eşitliğin bulunduğu bir ortamda yer almanın verdiği güvenden bahsederken; maddi kaynakların yetersizliği, risk durumunun fazlalığı ve öğretmen devamlılığının sağlanamaması da değinilmiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik eğitimlere ihtiyaçları duyulduğu belirtilmiştir. Öğrencilere sosyal, duygusal ve psikomotor alanda destek verilmesinin önemine yer verilirken velilere yönelik daha açık bir iletişim kurulması, güven temelli yaklaşım uygulanması ve işbirliği içinde olunması gerektiği ifade edilmiştir. Orman ziyaretlerinde yaşanılabilecek her türlü duruma karşı yöneticilerin önceden alana giderek risk analizi yapması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the difficulties experienced by forest school administrators during the education process and produce solutions to these difficulties. The resarch is a qualitative study and a case study was used. The study group in the research was determined by criterion sampling. Working group; It consists of school administrators working in forest schools in Istanbul in the 2023-2024 academic year. Interviews were held with 8 forest school administrators. Interview technique was used as the data collection method. The questions in the semi-structured interview form were directed to the managers. The data obtained was analyzed using the content analysis technique. In the study, school administrators stated that alternative education approaches address a child-centered process. While talking about the advantages and disadvantages of forest schools, the confidence of moving away from the traditional education system and being in an environment of equality, the lack of financial resources, the high risk situation and the inability to ensure teacher continuity were also mentioned. It has been stated that teachers need training for their professional development. While the importance of providing social, emotional and psychomotor support to students was emphasized, it was stated that a more open communication should be established with parents, a trust-based approach should be implemented and cooperation should be established. It has been indicated that administrators should go to the area in advance and conduct a risk analysis against any situation that may occur during forest visits.