Konvansiyonel rehabilitasyona ek olarak inhibitör repetetif transkranial manyetik stimülasyon uygulanan kronik inmeli hastalarda tedavi öncesi üst ekstremite motor bozukluk düzeyi ile motor kazanım arasındaki ilişki
The relationship between the pre-treatment upper extremity motor impairment level of upper extremity and motor gain in chronic stroke patients treated with inhibitory repetitive transcranial magnetic stimulation in addition to conventional rehabilitation
  1. Tez No: 868383
  2. Yazar: NAZRIN AGHAZADA
  3. Danışmanlar: PROF. İLKER ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Konvansiyonel rehabilitasyon tedavisine ek olarak kontralezyonel primer motor kortekse inhibitör rTMS uygulanan kronik inmeli hastalarda tedavi öncesi üst ekstremite motor bozukluk düzeyi ile tedavi sonucunda elde edilen motor kazanım arasındaki ilişkiyi araştırmak. Gereç ve Yöntem: Konvansiyonel rehabilitasyon tedavisinden hemen önce kontralezyonel primer motor kortekse rTMS uygulanan 51 kronik inmeli hasta Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Bozukluk sakalsı (FM-UL) skorlarına göre ağır (n=16), ağır-orta (n=15), orta-hafif (n=17) ve hafif (n=3) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Gruplar tedaviyle elde edilen motor kazanım (FM-UL'de meydana gelen değişim) bakımından Kruskal-Wallis testi ile karşılaştırıldı. Hafif grupta istatistiksel analiz için yeterli hasta kümelenmesi oluşmadığından bu grup analize dâhil edilmedi. Grupların FM-UL'de klinik anlamlı değişikliğe ulaşan hasta oranları bakımından karşılaştırması ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between the pre-treatment upper extremity motor impairment level and the motor gain in patients with chronic stroke who received inhibitory rTMS to the contralesional primary motor cortex in addition to conventional rehabilitation treatment. Materials and Methods: Fifty-one patients with chronic stroke who underwent rTMS to the contralesional primary motor cortex just before conventional rehabilitation treatment were divided into 4 groups according to Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Impairment Scale (FM-UL) scores: severe (n=16), severe to moderate (n=15), moderate to mild (n=17) and mild (n=3). The groups were compared by Kruskal-Wallis test in terms of motor gain (change in FM-UL). Since there was not enough patient clustering in the mild group for statistical analysis, this group was not included in the analysis. The comparison of the groups in terms of the proportion of patients who achieved minimal clinically significant difference (improvement) in the FM-UL was performed with the chi-square test.