Salihli (Manisa) İlçesinde zeytin bahçelerinde bulunan örümcek (Araneae) türleri üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic Studies on Spider (Araneae) species in Olive Orchards of Salihli(Manisa) Province of Turkey
- Tez No: 868402
- Danışmanlar: DR. AHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada, 2022-2023 yılında Salihli (Manisa) ilçesine bağlı köy ve mahallelerden seçilen zeytin bahçelerinden örnekleme yaparak bölgenin örümcek (Araneae) faunasını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Örneklemeler 2022-23 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklemelerde, darbe yöntemi ve kışlak tuzaklar kullanılmıştır. Toplamda 369 örnek mümkün olan en alt taksonomik seviyede teşhis edilmiştir. Çalışma sonucunda 16 farklı familyadan 43 tür teşhis edilmiştir. Toplanan örneklerin Dünya'da yayılışları, lokaliteleri, tanınması ve ekolojik tercihleri hakkında bilgiler verilmiştir. Teşhis edilen türlerin %16,3'ü Araneidae, %14,7' si Gnaphosidae, %13,4' ünü Lycosidae, % 10,6'sını Salticidae, %9.6'sını Thomisidae, %9'unu Cheiracanthidae, %8'ini Theridiidae, %11.7'sini de diğer familyalar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to elucidate the spider (Araneae) fauna of the region by sampling olive groves selected from villages and neighborhoods in Salihli (Manisa) district during the years 2022-2023. Sampling was conducted between 2022 and 2023. The sampling involved the use of beating method and winter traps. A total of 369 samples were diagnosed to the lowest possible taxonomic level. As a result of the study, 43 species from 16 different families were identified. Information regarding the distribution, localities, recognition, and ecological preferences of the collected specimens was provided. The identified species comprised 16.3% Araneidae, 14.7% Gnaphosidae, 13.4% Lycosidae, 10.6% Salticidae, 9.6% Thomisidae, 9% Cheiracanthidae, 8% Theridiidae, and the remaining 11.7% were from other families.