In vıtro evaluatıon of deformatıons and the amount of stretchıng under force ın dıfferent fıxed lıngual reınforcement applıances
Farkli sabit lingual pekiştirme apareylerinin kuvvet altindaki deformasyonlarinin ve esneme miktarlarinin i̇n vitro olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 868403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında 5 farklı sabit retansiyon apareyinin bağlanma dayanımının, deformasyon miktarının ve ARI indeksinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 160 adet çekilmiş alt keser diş üzerinde yapılmıştır. Dişler ikişerli olarak akrilik bloklara gömülerek çalışma modelleri elde edilmiştir. Elde edilen 80 adet model kullanılan retansiyon apareyine göre 5 gruba ayrılmıştır (n=16). Grup 1'deki örnekler 7 sarımlı paslanmaz çelik, Grup 2; fiber destekli kompozit, Grup 3; CAD-CAM destekli üretilen nikel-titanyum, Grup 4; titanyum molibden, Grup 5 ise paslanmaz çelik zincir içeren sabit pekiştirme apareyinden oluşturulmuştur. Örneklerin bağlanma dayanımları analiz edilmiştir. Tarama cihazı ile modeller kuvvet uygulaması öncesinde ve sonrasında taranmış ve deformasyon miktarları karşılaştırılmıştır. Dişlerin üzerinde kalan yapıştırıcı artıklarının değerlendirilmesi amacıyla ARI indeksi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the bond strength, deformation amount and ARI index of 5 different fixed retention appliances. This study was conducted on 160 extracted lower incisor teeth. Study models were obtained by embedding teeth in acrylic blocks in two pairs. The 80 models obtained were divided into 5 groups according to the retention device used (n = 16). Samples in Group 1 was 7-strand stainless steel, Group 2; fiber-reinforced composite, Group 3; Nickel-titanium produced with CAD-CAM, Group 4; titanium molybdenum and Group 5 consists of fixed reinforcement apparatus containing stainless steel chain. The bond strength of the samples was analysed. The models were scanned with a scanning device before and after force application and amount of deformation were compared. The ARI index was used to assess the amount of adhesive remaining on the teeth.