Limited şirketlerde ortaklıktan çıkma ve çıkarmanın hukuki sonuçları
Legal consequences of exit and expulsion from partnership in limited companies
- Tez No: 868479
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Limited şirketlerde ortaklıktan ve çıkarmanın hukuki sonuçlarını inceleyen tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ortaklıktan çıkma ve çıkarma kavramları ile ortaklıktan çıkma ve çıkarmanın şirket sözleşmesi ve kanunla düzenlenen halleri incelenmiştir. Tez çalışmamızın ikinci bölümünde limited şirketlerde ortaklıktan çıkma ve çıkarmanın getirdiği hukuki sonuçlar; çıkma ve çıkarmanın şirket iç ilişkisinde etkileri, şirket dış ilişkisinde etkileri, çıkma ve çıkarmanın gerçekleşme zamanı, ortaklık sıfatının ve bu sıfata bağlı hak ve yükümlülüklerin sona ermesi, çıkma ve çıkarmanın tescili, ayrılan ortağın rekabet etme yasağı, çıkma ve çıkarmanın limited şirketi tek ortaklı hale getirmesi, çıkma ve çıkarmada limited şirketin kendi paylarını iktisap etmesi, çıkma ve çıkarmada tespit ve iptal davaları başlıkları ele alınmıştır. Tez çalışmamızın üçüncü bölümünde ise çıkma ve çıkarmanın en önemli sonucu olan ayrılma akçesi; tanımı ve niteliği, şirket sözleşmesiyle düzenlenmesi, yetkili organ veya mahkeme kararıyla belirlenmesi, hesaplanması, muacceliyeti, ödenmesi, ayrılma akçesinde faiz, ayrılma akçesinin diğer alacaklar arasındaki yeri ve ayrılma akçesinde zamanaşımı başlıklarıyla incelenmiştir. Çalışmamızda konulara ilişkin doktrin görüşleri ve yargı kararlarına yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis, which examines the legal consequences of exit and expulsion from partnership in limited companies, consists of three chapters. In the first chapter, the concepts of exit and expulsion from partnership and types of exit and expulsion regulated by the company agreement and law are examined. In the second chapter of our thesis, legal consequences of exit and expulsion from partnership in limited companies are examined together with the topics of; the effects of exit and expulsion on company's internal relations, the effects of exit and expulsion on company's external relations, the time of exit and expulsion, termination of the partnership title and status of the rights and liabilities depending to this title, registration of exit and expulsion, status of the competition ban for the exiting shareholder, company's becoming a single shareholder company due to exit and expulsion, company's acquisation of its own shares due to exit and expulsion, actions for declaration or nullity for exit and expulsion process. In the third part of our thesis, the separation fee, which is the most important consequence of exit and expulsion, is examined together with the topics of; concept and structure of seperation fee, regulation of seperation fee by company agreement, determination of the amount of seperation fee by authorized body or court decision, calculation of seperation fee, maturity, payment methods, interest for separation fee, status of the separation fee among other receivables and lapse of time for separation fee.