Limited şirketlerde haklı sebeple çıkma
Withdrawal from limited liabilities companies upon reasonable reason
  1. Tez No: 758206
  2. Yazar: ESMA CANDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın konusunu haklı sebeple çıkma oluşturmaktadır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre limited şirketler aslında sermaye şirketi olarak kaleme alınmıştır. Ancak şahıs şirketlerine has özellikler de barındırmaktadır. Bu durum her ne kadar kanunda açıkça belirtilmemişse de mehaz İsviçre Borçlar Kanunu'nun limited şirketleri düzenleyen hükmünden açıkça anlaşılmaktadır. Bu sebeple limited şirketlerde ortaklar arasındaki ilişkiler önemlidir. Ortaklar arasındaki ilişkilerin önemli olması sebebiyle, limited şirketlerde çıkma, anonim şirketlerde olduğu kadar kolay değildir. Bu sebeple limited şirketlerde, ortaklar, şirket sözleşmesinde çıkmaya ilişkin bir düzenleme yoksa, ancak haklı sebeple çıkma davası açarak şirketten çıkabilir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde limited şirketlerin yapısı, ortak sıfatı ve ortak sıfatını sona erdiren haller incelenmektedir. Bu bölümde ayrıca haklı sebeple çıkma hakkı ve kanuni düzenlemeler tanıtılmakta ve haklı sebeple çıkma hakkı ile çıkma sonucunu doğuran diğer yollarla ilişkisi değerlendirilmektedir. İkinci bölümde haklı sebep kavramı, özellikle TTK m. 638/2 kapsamında ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bu bölümde, ayrıca uygulamada sıklıkla karşılaşılan haklı sebeplere iki başlık altında örnekler verilmiş ve ayrı alt başlıklar hâlinde ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Üçüncü bölümde haklı sebeple çıkma davasının medeni usûl hukuku bakımından özellik arz eden durumları ve haklı sebeple çıkma davasına katılma incelenmektedir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise haklı sebeple çıkmanın sonuçları ve ayrılma payı ayrıntılı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine withdrawal from limited liability companies upon reasonable reason (just cause). Although the limited liability company is designed as a capital company in the Turkish Commercial Code, it also has characteristics specific to personal companies, which can be clearly seen in the Swiss Code of Obligations as well. Therefore the personal relationships among partners are important in limited liability companies. Due to importance of the personal relationships amongs partners of limited liability companies, withdrawal is not as easy as the one in joint stock companies. Therefore the shareholders can withdraw from a limited liability company only upon reasonable reasons by filing a lawsuit unless there is no right whereof in deed of partnership. This study includes four parts. In the first part of the study, the structure of limited liabilitiy companies, the title of membership and the situations of losing the title of partnership are examined, one of which is withdrawal from limited liability companies. In this part, the right of withrawal from limited liability companies upon reasonable reasons is introduced and its connection with the other ways, which result in withdrawal of a partner. In the second part, the concept of the reasonable reason (just cause) is juridically examined in detail especially within the scop of Article 638/2 Turkish Commercial Code. Additionally some examples of reasonable reasons, which are seen in practice, are given by analyzing. In the third part, the case of withdrawal from the limited liability company is examined in respect of law of civil procedure. In the forth part of the study, which is also the last part, the consequences of the withdrawal of a partner in a limited liability company incluiding partnership buyout are examined.