İç Anadolu koşullarında bazı dikensi türlerin yem değerlerinin saptanması
Determination of feed value of some spiny species in Central Anatolia conditions
  1. Tez No: 868483
  2. Yazar: GÜLFEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesi Zir mahallesinde 2023 yetiştirme sezonunda doğal ortamda yürütülmüştür. Araştırmanın amacı bazı dikensi türlerin yem olarak değerlendirilebilme olasılıklarının belirlenmesidir. 3 farklı diken( Eşek Dikeni (Carduus nutans L.), Şevketi Bostan (Scolymus hispanicus L.) ve Köygöçüren (Cirsium arvense L. Scop.)) ve 3 farklı hasat zamanı (Çiçek öncesi, Çiçeklenme ve Çiçeklenme sonu) faktörleri oluşturmuştur. Araştırmada bitki boyu (g), sap çapı (mm), bitki ağırlığı (g), dal ve çiçek sayısı (adet), ham protein oranı (%), ham kül oranı (%), ADF(%) ve NDF(%) gibi karakterler incelenmiştir. Sonuçlar, diken türleri ve hasat zamanlarının incelenen özellikler üzerine önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. İncelenen diken türlerinin sürdürülebilirlik açısından bölge koşullarında doğal olarak yetiştirilme olanaklarının yem olarak değerlendirilmelerinin uygun olabileceğini bildirmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Carduus nutans L. ve Scolymus hispanicus L. diken türlerinin çiçeklenme öncesi dönemlerde yem değeri açısından en iyi sonuç verdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in the natural environment in the Zir neighborhood of Hacıbektaş district of Nevşehir province during the 2023 growing season. The goal of the study is to concucdet the possibility of using some spiny species as feed. 3 different thorns (Carduus nutans L.), Scolymus hispanicus L. and Cirsium arvense L. Scop.) and 3 different harvesting times (pre-flowering, flowering and post-flowering) were the factors. In this research, characters such as plant height (g), stem diameter (mm), plant weight (g), crude protein rate (%), crude ash content (%), ADF(%), NDF(%) were examined. The results showed that thorn species and harvest times had significant effects on the studied traits. The results showed that the possibilities of natural cultivation of the studied thorn species in the regional conditions in terms of sustainability would be suitable for their utilization as forage. According to the results obtained, Carduus nutans L. and Scolymus hispanicus L. thorn species gave the best results in terms of feed value in pre-flowering periods.