Yiyecek içecek işletmelerinde yaşanan olumsuz eylemlerin çalışan sadakatine etkisi: Mübadele kuramı yaklaşımı
The effect of negative actions in food and beverage establishments on employee loyalty: The theory of change approach
  1. Tez No: 868507
  2. Yazar: AYÇA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı mübadele algısını, çalışanların olumsuz eylem algıları ve çalışanların sadakat algılarıyla ilişkilerini tespit etmektir. Mevcut çalışmada mübadele algısı, olumsuz eylem algısı ve çalışanların sadakat algısı ele alınmıştır. Araştırma örneklemini Kuşadası ve Söke'de yiyecek içecek işletmelerinde çalışan 385 kişi oluşturmaktadır. Çalışanlara 44 ifadeden oluşan anket uygulanmıştır. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm mübadele ölçeği, ikinci bölüm çalışan sadakati ölçeği, üçüncü bölüm olumsuz eylem ölçeği ve dördüncü bölüm demografik özellikler bölümüdür. Elde edilen bu veriler paket programla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda mübadele ölçeği ve olumsuz eylemler ölçeğinin faktörlerinde farklılık görülürken çalışan sadakati ölçeğinin faktörü Hamburg ve Stock'un (2001) çalışmasıyla aynıdır. Ortaya atılan hipotezlerden 9 tanesi desteklenmemiştir. Elde edilen sonuçlarda mübadele olumsuz eylemleri etkiler, mübadele çalışan sadakatini etkiler ve olumsuz eylemler çalışan sadakatini etkiler sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception of change and its relationships with employees' perception of negative actions and loyalty. This study discussed the perception of change, perception of negative action and perception of employees' loyalty. The research sample consists of 385 people working in food and beverage businesses in Kuşadası and Söke districts of Aydın province. A survey consisting of 44 statements was administered to the employees. The survey consists of four scales: The first part is the change scale, the second part is the employee loyalty scale, the third part is the negative action scale and the fourth part is the demographic characteristics scale. The data obtained were analyzed with a package program. The results of the analysis revealed that there were some differences in the factors of the change scale and negative actions scale, while the factor of the employee loyalty scale was found to be the same as in the literature. Two of the hypotheses put forward in the study were not supported. It has been concluded based on the research findings that change affects negative actions, employee loyalty and negative actions affect employee loyalty.