Konya'yı ziyaret eden yabancı turistlerin gıda neofobisi ve çeşitlilik arayışı eğilimlerinin tekrar ziyaret niyetine etkisi
The effect of food neophobia and variety seeking tendencies of foreign tourists visiting Konya on the revisit intention
  1. Tez No: 868509
  2. Yazar: ZEHRA GİZEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BÜŞRA MADENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ziyaretçilerin gıdaya yönelik tutumları destinasyonları algılayış biçimlerinde ve yeniden tercih etmelerinde etkili olabilmektedir. Bu nedenle turistlerin gıda davranışları sürekli araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Konya'ya gelen yabancı turistlerin gıda neofobisi ve çeşitlilik arayışı eğilimlerinin tekrar ziyaret niyetine etkilerini incelemektir. Çalışmadaki veriler, anket yöntemi kullanılarak Konya'yı ziyaret eden 395 yabancı turistin katılımıyla elde edilmiştir. Ankette bulunan gıda neofobisi ölçeği 10 maddeden, gıda çeşitlilik arayışı eğilimi ölçeği 8 maddeden, tekrar ziyaret etme niyeti ölçeği ise 3 maddeden oluşmaktadır. Demografik özelliklerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmış, gıda neofobisi ve gıda çeşitlilik arayışı eğilimlerinin demografik özelliklere göre karşılaştırılması amacıyla bağımsız örneklemler için t testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Gıda neofobisi alt boyutlarından yenilik korkusu, yenilik arayışı ve gıda çeşitlilik arayışı eğiliminin katılımcıların cinsiyet, gelir düzeyi ve ziyaret tekrarlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Gıda neofobisi alt boyutlarından yenilik korkusu, yenilik arayışı ve gıda çeşitlilik arayışı eğilimlerinin katılımcıların medeni durum, yaş ve eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Gıda neofobisi alt boyutlarından yenilik arayışı ile katılımcıların gıda çeşitlilik arayışı eğilimleri arasında negatif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Gıda neofobisi alt boyutlarından yenilik arayışı ile tekrar ziyaret niyeti arasında negatif yönlü çok zayıf düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Gıda neofobisi alt boyutlarından yenilik korkusu ve gıda çeşitlilik arayışı eğilimi ile tekrar ziyaret niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Konya ilinde yapılacak benzer çalışmaların bu çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak yabancı turistleri bölgeye çekmeye yönelik pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında önemli olacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Visitors' attitudes towards food can be effective in their perception of destinations and their intention to choose the destination again. For this reason, tourists' food behavior has become a constantly researched topic.The aim of the study is to examine the effects of food neophobia and variety seeking tendencies of foreign tourists visiting Konya on their revisit intentions. The data in the study was obtained with the participation of 395 foreign tourists visiting Konya using the survey method. The food neophobia scale in the survey consisted of 10 items, the food variety seeking tendency scale consisted of 8 items, and the revisit intention scale consisted of 3 items. Descriptive statistics were used to evaluate demographic characteristics, and independent samples t-test and ANOVA analysis were conducted to compare food neophobia and food variety seeking tendencies according to demographic characteristics. Additionally, correlation analysis was performed to measure the relationship between variables. In the analysis, it was determined that the food neophobia sub-dimensions fear of food, novelty seeking and food variety seeking did not show any significant difference according to the gender, income level and repeat visits of the participants. It was determined that the food neophobia sub-dimensions fear of food, novelty seeking and food variety seeking showed significant differences according to the marital status, age and education levels of the participants. A high negative relationship was detected between the search for novelty, one of the sub-dimensions of food neophobia, and the participants' tendency to seek food variety. In the correlation analysis, a very weak negative significant relationship was found between novelty seeking, one of the sub-dimensions of food neophobia, and revisit intention. No significant relationship was found between food neophobia sub-dimensions fear of novelty and food variety seeking tendency and revisit intention. It is thought that similar studies to be conducted in Konya will be important in creating marketing strategies to attract foreign tourists to the region by comparing the results of these studies.