Türkçe dersi öğretim programında yer alan ortaokul 6. sınıf okuma kazanımlarına yönelik web 2.0 araçları esas alınarak hazırlanan etkinlik örnekleri
Activity examples prepared based on web 2.0 tools for secondary school 6th grade reading acquisitions in the Turkish language curriculum
  1. Tez No: 868510
  2. Yazar: ZEYNEP YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eğitim-öğretim süreci temelde öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim ağı üzerine kurulu, benimsenen amaçlar doğrultusunda yapılandırılabilen, çok boyutlu bir alandır. Bu süreçten en yüksek verimi almak için çeşitli unsurlardan yararlanılmaktadır. Her geçen gün hızlı bir gelişme gösteren teknoloji ve dijital dünya, geleneksel yaklaşımlara göre öğrenci profilinde de bir dönüşüme yol açmıştır. Öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları, içine doğdukları dijital dünya ekseninde farklılık göstermektedir. Sürekli yeni bir uyarana maruz kalan günümüz öğrencilerini tek düze öğretim teknikleriyle, standart etkinliklerle derslere bağlamanın oldukça güç olduğu bir gerçektir. Teknolojide sürekli değişip gelişen paradigmalar eğitim süreç ve ürünlerine de yansımaktadır. Eğitimciler, öğrencilerin ders hedeflerine daha hızlı, ilgili ve kullanışlı bir şekilde ulaşabilmek için çoğu zaman alternatif arayışlarına girmektedir. Bu noktada materyaller ve geliştirilen etkinlikler, eğitim ortamları için önemli bir rol üstlenmektedir. Akademik çalışmaların o alanda çalışanlara sunduğu imkânlar arasında belli bir sistem içerisinde üretilmiş içeriklerin, materyal havuzu gibi önerilerin sunulması da vardır. Bu doğrultuda temel nitel desen üzerine kurgulanan çalışmanın amacı 2019 ve 2023 Türkçe Öğretim Programı'nda ortak olan ortaokul 6. sınıf okuma becerisi kazanımlarının tamamına odaklanarak Web 2.0 araçlarıyla etkinlikler tasarlamak ve bu kapsamda eğiticilere, öğrencilere, araştırmacılara materyaller sunmaktır. Araştırmanın kapsamını amaca yönelik seçilen Web 2.0 araçları ile 2019-2023 Türkçe dersi öğretim programında yer alan okuma becerisi kazanımları oluşturmaktadır. Araştırma sürecinin her aşamasında doküman analizleri, alan yazını taramaları yapılmış ve uzmanlarla deneyimli öğretmenlerden görüşler alınmıştır. Bunun için hazırlanan form ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma dört temel kavram alanı üzerinden kurgulanmıştır. Bunlar; eğitimde materyal tasarımı, Web 2.0 araçları, Türkçe dersi öğretim programında yer alan okuma becerisi kazanımları ile ders kitabı etkinlik ve metin içerikleridir. Çalışma kapsamında Millî Eğitim Bakanlığının hazırladığı 6. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinler ve etkinlikler analiz edilmiştir. Ardından Web 2.0 araçlarına ilişkin alan yazını taranmış, bu araçlarla etkinliklerin özgün bir şekilde bütünleştirilme durumları sorgulanmış, okuma becerisi kazanımlarıyla kesişim noktaları oluşturulmuştur. Bu kesişim noktaları kurgulanarak materyal tasarım ilke ve ögeleri çerçevesinde Türkçe dersleri için yeni materyal tasarımları yapılmıştır. Çalışma boyunca ulaşılan veriler ve alınan uzman görüşleri ışığında Türkçe derslerinde dijital materyal tasarımına elverişli pek çok Web 2.0 aracı bulunduğu; bu araçları kullanarak dersler için etkileşimli, zengin içerikli, ilgi çekici, özgün materyaller tasarlanabileceği görülmüştür. Nitekim çalışma sonunda eğitimcilere ve öğrencilere çeşitli etkinlik tasarımları sunulmuş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The education and training process is a multidimensional field that is basically based on the communication network between students and teachers and can be structured in line with the adopted purposes. Various elements are used to get the most efficiency from this process. Technology and the digital world, which is rapidly developing day by day, has also led to a transformation in the student profile compared to traditional approaches. Students' interests and needs differ depending on the digital world they are born into. It is a fact that it is very difficult to connect today's students, who are constantly exposed to new stimuli, to lessons with monotonous teaching techniques and standard activities. Constantly changing and developing paradigms in technology are also reflected in educational processes and products. Educators often look for different alternatives in order to reach students' course goals in a faster, more relevant and useful way. At this point, materials and developed activities play an important role in educational environments. Among the opportunities that academic studies offer to those working in that field are the presentation of content produced within a certain system and suggestions such as a material pool. In this regard, the aim of the study, which is based on a basic qualitative pattern, is to design activities with Web 2.0 tools by focusing on all secondary school 6th grade reading skill achievements that are common in the 2019 and 2023 Turkish Curriculum and to present materials to educators, students and researchers in this context. The scope of the research consists of Web 2.0 tools selected for the purpose and the achievements included in the 2019-2023 Turkish course curriculum. At every stage of the research process, document analyzes and literature searches were conducted and opinions were received from experts and experienced teachers. For this purpose, the prepared form and semi-structured interview technique were used. The research is structured around four basic concept areas. These; material design in education, Web 2.0 tools, reading skill acquisitions in the Turkish course curriculum, and textbook activity and text contents. Within the scope of the study, the texts and activities in the 6th grade Turkish textbook prepared by the Ministry of National Education were analyzed. Then, the literature on Web 2.0 tools was scanned, the original integration of these tools and activities was questioned, and their intersection points with reading skill gains were established. By constructing these intersection points, new material designs were made for Turkish lessons within the framework of material design principles and elements. In light of the data obtained throughout the study and the expert opinions received, it was concluded that there are many Web 2.0 tools suitable for digital material design in Turkish lessons; It has been seen that interactive, content-rich, interesting and original materials can be designed for courses by using these tools. As a matter of fact, at the end of the study, various activity designs were presented to educators and students; suggestions have been made.