Matematik eğitiminde eğitsel oyun kullanımına yönelik çalışmaların ve eğitsel oyun türlerinin sistematik derleme yöntemi ile incelenmesi
Systematic review of studies on the use of educational games in mathematics education and educational game types
- Tez No: 868539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın amacı, eğitsel oyun destekli matematik eğitimiyle ilgili yapılan çalışmaların genel eğilimlerini sistematik derleme yoluyla incelemek ve eğitsel oyunlardan bir kesit sunmaktır. Bu amaca yönelik uygun üç anahtar kelime belirlenerek Web of Science veri tabanında tarama yapılmıştır. Veri ¬¬tabanında Türkçe olarak matematik, oyun, matematik eğitimi kelimeleri ayrıca İngilizce dilinde mathematic, game, mathematics education kelimeleri aratılarak ilgili makalelere erişim sağlanmıştır. 2007-2023 yılları arasında yayınlanmış olan 91 makale araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın veri toplama aracı doküman analizidir. Elde edilen veriler, Excel programı kullanılarak düzenlenmiş ve kaydedilmiştir. Araştırmada incelenen makalelerin; yıllara, ülkelere, araştırma yöntemlerine, veri toplama araçlarına, örneklem sayısına, örneklem grubuna, öğrenme alanlarına, veri analiz tekniklerine, ilişkilendirildiği 21. yy. becerilerine, içerik eğilimlerine ve belirlenen tema bağlamında amaç ve sonuçlarına göre dağılımı tablolara işlenmiştir. Makalelerde incelenen 33 eğitsel oyun, 6 farklı oyun türünde kategorize edilmiştir. Araştırmada veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. İncelenmiş olan çalışmaların önemli bölümünde, geleneksel yöntemin benimsendiği matematik eğitimi ile eğitsel oyun destekli matematik eğitiminin deney yoluyla karşılaştırması yapılarak akademik başarı ve tutum üzerindeki etki yönü belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde bu çalışmalardan elde edilen veriler ışığında eğitsel oyun destekli matematik eğitiminin öğrencilerin akademik başarısına büyük ölçüde katkıda bulunduğu, ilgi ve motivasyonda artış sağlayabileceği rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the general trends of studies on educational game-supported mathematics education through a systematic review and to present a cross-section of educational games. For this purpose, three appropriate keywords were determined and a search was made in the Web of Science database. Relevant articles were accessed by searching the database for the words mathematics, game, mathematics education in Turkish and the words mathematic, game, mathematics education in English. 91 articles published between 2007 and 2023 were included in the research. The data collection tool of the study is document analysis. The obtained data was organized and recorded using the Excel program. The articles examined in the research; years, countries, research methods, data collection tools, number of samples, sample group, learning areas, data analysis techniques, 21st century with which it is associated. Their distribution according to their skills, content tendencies, and aims and results in the context of the determined theme is recorded in the tables. The 33 educational games examined in the articles were categorized into 6 different game types. In the research, data were analyzed by content analysis. In a significant part of the studies examined, the direction of effect on academic achievement and attitude was tried to be determined by comparing mathematics education in which the traditional method was adopted with educational game-supported mathematics education through experiments. In the conclusion section, in the light of the data obtained from these studies, it was reported that educational game-supported mathematics education contributes greatly to the academic success of students and can increase interest and motivation.