Tıpta uzmanlık öğrencilerinde yorgunluğun, depresyon ile ilişkisinin ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between fatigue, depression, and quality of life in resident physicians
  1. Tez No: 868540
  2. Yazar: FATMAGÜL ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinde tıpta uzmanlık eğitimi alan uzmanlık öğrencilerinde yorgunluğa sebep olan etkenlerin değerlendirilmesi, bu kişilerde yorgunluğun depresyon ile ilişkisinin ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki çalışmamız 01.11.2023-01.02.2024 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerine yapılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Checklist Individual Strength Yorgunluk, Beck Depresyon ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği online anket olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to assess the factors contributing to fatigue among resident physicians undergoing medical specialty training at a teaching and research hospital, with the aim of examining the relationship between fatigue and depression, as well as its impact on their quality of life. Materials and Methods: Our cross-sectional and descriptive study was conducted between November 1, 2023, and February 1, 2024, among resident physicians at Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine who agreed to participate in the research. Participants were administered the Socio-demographic Information Form, Checklist Individual Strength Fatigue Scale, Beck Depression Inventory, and SF-36 Quality of Life Scale as online surveys.