Erişkinlerde E-sağlık okuryazarlığı düzeyi ile aşı tereddütü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between E-health literacy level and vaccine hesitation in adults
- Tez No: 868546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda aile hekimliği polikliniğine başvuran hasta ve yakınlarında e-sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile aşı tereddütü arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: Kesitsel desende analitik araştırma olarak tasarlanan çalışmamıza, aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü hastalar ile yakınlarından toplamda 223 kişi katıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ve aşılarla ilgili bilgi kaynaklarını sorgulayan bir veri formu, e-sağlık okuryazarlığı ölçeği ve aşı karşıtlığı ölçeğini (AKÖ) içeren bir anket formu uygulandı. Araştırmamızda elde ettiğimiz verilerin istatistiksel analizi, 2017 yılında R programlama dili ile geliştirilen, açık kaynak kodlu ve erişimi ücretsiz olan Jamovi programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Katılımcıların 94'ü (%42,1) erkek, 129'u (%57,8) kadındı. Çalışmaya katılanlar 18-70 yaş aralığındaydı. Katılımcıların yaş ortalaması 30,56 ±11,72 idi. AKÖ toplam puan ortalaması 45,83±13,45, e-sağlık okuryazarlığı puan ortalaması 28,97± 6,56 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the relationship between e-health literacy levels among patients and their relatives attending the family medicine outpatient clinic and vaccine hesitancy. Method: In our cross-sectional study designed as an analytical research, a total of 223 participants, including patients aged 18 and over attending the family medicine outpatient clinic along with their relatives, took part. Participants were administered a data form querying their sociodemographic characteristics and sources of information regarding vaccines, an e-health literacy scale, and a vaccine hesitancy scale (VHS). The statistical analysis of the data obtained in our research was conducted using the Jamovi program, an open-source and freely accessible software developed in the R programming language in 2017. Results: Participants consisted of 94 (42.1%) males and 129 (57.8%) females. The participants were between the ages of 18 and 70. The mean age of the participants was 30,56 ± 11,72. The mean total score for VHS was 45,83 ± 13,45, and the mean score for e-health literacy was 28,97 ± 6,56.