مقاصد الشريعة في تمويلات المصارف الإسلامية وخطة التنميةالمستدامة ٢٠٣٠م في ماليزيا: دراسة تقويمية
İslami banka finansmanlarinda Makasid-i Şeria ve Malezya 2030 sürdürülebilir kalkinma plani: Değerlendirme çalişmasi
  1. Tez No: 868566
  2. Yazar: DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSSAM EL-DİN IBRAHİM MOHAMED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: International Islamic University Malaysia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma, birçok ülkede onaylanan ve yine çoğunun onu gerçekleştirmek için uygulamalara başladığı 'Sürdürülebilir Kalkınma' gibi güncel bir konuyu ele almaktadır. Çalışmanın ikinci yönü de İslami finansın sürdürülebilir kalkınmadaki durumu ve İslam hukukunun amaçlarına yani makasıdı şeriaya uygunluğudur. Aynı zamanda Malezya İslami bankacılık uygulamalarını baz alan fıkhi ve makasıdi bir çalışmadır. Bu çalışmanın temel amacı, İslami finansın sürdürülebilir kalkınmaya ve Şeriat'ın amaçlarına gerçekleştirmedeki etkisini bulmak ve Malezya İslami bankacılık sektöründe sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde İslami finans yöntemlerinin kullanılması yoluyla Şeriat'ın amaçlarının ne ölçüde gözetildiğini göstermektir. Çalışma, tümevarımsal (istikrai) yaklaşım ve analitik yaklaşım olmak üzere iki temel metodu esas almıştır. Tümevarımsal yaklaşım, sürdürülebilir kalkınma konusu ve bunun İslami finansla ilişkisi ve İslam hukukunun amaç ve gayeleri ile uyumluluğu konusunda İslam iktisadı ilim adamlarının, hukukçuların ve uzmanların sözlerini ve görüşlerini ele alır. Analitik yaklaşım ise elde edilen klasik fıkhi materyaller ile Malezya İslami bankacılık sektöründe, İslami finans ile ilgili otoritelerden toplanan bilimsel ve fıkhi materyalleri ve yayınlanmış istatistikleri tartışmak ve konuyla ilgili en doğru sonuca ulaşmak ve bunları sınıflandırmak için kullanılmıştır. Çalışma sonucundan ulaşılan sonuçlar arasında en önemlilerinden bazıları; Malezya İslami bankalarının sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için İslami finansı etkin biçimde kullandığı, ancak şeri yöntemler yoluyla beş temel maksattan olan dinin korunması ve neslin korunması amacına ulaşmak için daha fazla özen göstermeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanında ilgili bankalar kendilerine daha fazla kar getiren ürün ve projelere odaklanmış olup, bankaların yıllık faaliyet raporlarından alınan bilgilere göre banka finansmanının dağılımında bu durum açıkça görülmektedir. Ayrıca Malezya İslami bankaları, banka finansmanlarını şeri yöntemler aracılığıyla tahsis ederken Malezya toplumunun ihtiyaçlarını dikkate almalıdır. Çünkü bur şeri yöntemler (siğalar) yoksulluğun ve açlığın ortadan kaldırılması, insanların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi, insana yakışır bir yaşam ortamının oluşturulması konusunda dünyanın en iyi deneyimlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
This study deals with a contemporary issue, which is sustainable development, that has been approved in most countries, and most of these countries have also started with applications that lead to their achievement. The main objective of this study is to reach the impact of Islamic finance in achieving sustainable development. The purposes of Sharia are to show the extent to which Islamic financing formulas are used in achieving sustainable development in Malaysian Islamic banking. The study relied on two basic approaches, namely, the inductive approach and the analytical approach. The inductive approach follows the sayings of scholars, jurists and experts in Islamic economics with regard to the issue of sustainable development and its relationship to Islamic finance and their compatibility with the purposes of Islamic law, while the analytical approach is to discuss the collected scientific and jurisprudential materials and statistics issued by the concerned authorities regarding Islamic finance in Malaysian Islamic banking and their classification to reach the most accurate result in the matter. The study has reached important results, Malaysian Islamic banks employ Islamic finance to achieve sustainable development and need further strengthening to achieve the goal of debt preservation and the preservation of offspring through legal formulas. The banks focus on products and projects that return to them with more profit than others, and this becomes clear in distributing bank finances. According to the offer obtained from annual bank reports, Malaysian Islamic banks must take into account the needs of the Malaysian society in allocating their bank finances through the Shariah formulas. It is one of the best global experiences in eradicating poverty and hunger, improving the economic and financial situation of the people, enhancing the quality of education, and creating a suitable environment for a decent life.