توضيف مقاصد الشريعة الإسلامية في المصارف الإسلامية
Islami bankalarda Makasduş-Şeria'nın kullanılması
  1. Tez No: 521997
  2. Yazar: SHERİF RAMADAN ABBADY AWAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED ADNAN DARWİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, İslami bankalarda ortaya çıkan sözleşmelerde şeriatın maksadları çerçevesinde nasıl kullanılacağını belirlenmesi, islami bankaları tarafından uygulanan modern sözleşmelerinin imajlarını tanımlamak ve şeriatın maksadları doğrultusunda ne kadar uygulandığını öğrenmek, aynı zamanda ekonomik ve finansal işlemlerde şeriat maksadlarının uygulanmasından elde edilen en önemli faydaları ele almak ve Şeriat maksadlarının finansal bankacılık alanında etik üzerindeki etkisini öğrenmektedir . Çalışma, Makasıd biliminin farkındalığıyla, amaç ve hedefleri anlamaya yardımcı olduğu, yeni meseleleri için ve hiçbir hüküm olmadığı zaman içtihad sürecini kolaylaştırdığı ve şeriat maksadları, islamin öncelikleri doğrultusunda ve şeriat ahkamları çerçevesinde oluşturulmasını gerektiğini sonucuna varmıştır. Şeriat maksadlarından dünyayı iyi işlerle imar etmek, kötü işlerlerdan uzak durma yı amaçlamaktadır. İslam ahkamları istinbat edilmesi (türetmek) durumunda kolaylık seçilmesi, güçlük ve meşakkattan uzak durması gibi önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsanların günlük ilişkilerinde ahlaki boyut, etik, adalet sağlanması, zülüm kaldırılması, Şeriat'ın maksadlarıyla ayrılmaz bir biçimde bağlantılıdır. Araştırmacı, Şeriatın maksadlarına yönelik tipik yönden çıkarak uygulamalı pratik yönüne harekete geçme ihtiyaç duyduğunu, finansal işlemleri gelişmesiyle ilgili islam hükümleri ve şeriat maksadları çerçevesinde sürekli değerlendirilerek şeriat maksadları uygulamasına geçmek, ve islam hukuku doğrultusunda kurallar, hükümler ve düzenlemeler yapmayı önermektedir. Aynı zamanda, finansal bankacılığın yürütülmesindeki şeriat çalışmaları ile ilgili bilimsel çabaları, araştırma ve vi çalışmaların birleştirilmesi, çalışmalarda daha derin ve detaylı bir şekilde bankacılık ile ilgili bir konu seçilip üzerinde çalışmayı tahsis etmek ve üzerindeki şeriat maksadları açıklamayı tavsiye eder. Örnek olarak ortaya çıkan sözleşmelerden bir banka finansmanı sözleşmesi üzerinde detaylı bir şekilde çalışması ve içinde yer alan şeriat maksadlarını açıklamaktır. Bunun dışında islami bankalarında meşruiyet denetçileri olarak çalışanlar şeriat meseleleri kavramaları, doğru hükümleri istinbat edilmeleri ve şeriat maksadlarına önemsemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify how to employ the purposes and principles of the Islamic Sharia in the emerging contracts in Islamic banks, and to identify the images of contemporary contracts applied by Islamic banks, and the extent of the Discipline applied according to the sharia, and clarify the benefits derived from the implementation of the legitimate purposes in economic transactions, finance and knowledge of the impact of sharia on ethics in banking financial behavior. This study concluded that the knowledge of the purposes helps to understand the goals and objectives and facilitates the process of due diligence in the text of the emerging befall, and the formulation of the legitimate purposes be in line with Islamic Sharia as first ladies, who is considered the ruling officer to operate the funds, and the building of the earth through the work in the good things and avoid the taboo, and that if the development of the provisions of the shariah and must take into account the critical facilitation and hardship, which depends upon the interests of the Human destinations that the street al-Hakim of its legislation with the provisions, and the ethical dimension in the people's daily transactions have a close relationship with the purposes of the Shariah, which is characterized by equity, and distinguish themselves with high moral and injustice which raised. The researcher recommended the necessity of activating the practical side of the purposes and principles of the Sharia applied in and out of the typical side, continued to consider the latest developments in the jurisprudence are happening True Meanings in Financial and legitimate purposes, and draw the provisions, rules, and regulations into conformity with the teachings of Islamic Sharia law, and also recommends, the need to unite efforts related scientific purposes in banking, financial ix behavior and allocation of research, studies and more closely held bank funding study of emerging contracts, and clarify the legitimate purposes contained therein, and the owners of the legitimate oversight in Islamic banks interest purposes, and understanding of the issues and the development of sound legal provisions