Bariatrik cerrahi sonrası hibrit egzersiz modelinin bazal metabolizma hızı ve kas kuvvetine etkisi
The effect of hybrid exercise model on basal metabolic rate and muscle strength after bariatri̇c surgery
  1. Tez No: 868591
  2. Yazar: BÜRKE KÖKSALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KÜÇÜK YETGİN, PROF. DR. NURPER ÖZBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrasında hibrit egzersiz modelinin kas kuvveti, bazal metabolizma hızı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bariatrik cerrahi geçirmiş Vücut Kütle İndeksi (VKİ) ≥30 kg/m2 olan 20 yetişkin birey (5 erkek, 15 Kadın) homojen olarak 10'ar kişilik Hibrit Egzersiz (HEG) ve Kontrol (KG) gruplarına ayrılmıştır. Ameliyattan 3 ay sonra, her iki gruba uygulanan ön testlerin ardından HEG grubu 4 ay süreyle haftada 3 gün hibrit egzersiz programına dahil olmuştur. Çalışmanın başında ve sonunda kuvvet testi, vücut kompozisyonu ve bazal metabolizma hızı (BMH) ölçümleri uygulanmıştır. Egzersiz müdahalesinin etkisi tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. HEG ve KG arasında cinsiyet dağılımındaki farklılıkların önüne geçebilmek için iki yönlü ANOVA analizlerinde cinsiyet değişkeni kovaryant değişken olarak alınmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre ön-son test değerleri arasında BMH düşüşü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (F=17,837; p=0,001; η_p^2=0,512; EB: yüksek) ancak gruplar arasında anlamlı bir değişiklik tespit edilememiştir (F=0,699; p=0,415; η_p^2=0,04).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to investigate the effects of a hybrid exercise model on muscle strength, basal metabolic rate, and body composition after bariatric surgery. Materials and Methods: Twenty adult individuals (5 males, 15 females) with a Body Mass Index (BMI) ≥30 kg/m2 who underwent bariatric surgery were homogeneously divided into 10-person Hybrid Exercise Group (HEG) and Control Group (CG). Three months after the surgery, following pre-tests applied to both groups, the HEG group participated in a hybrid exercise program three days a week for 4 months. Strength tests, body composition, and basal metabolic rate (BMR) measurements were conducted at the beginning and end of the study. The effect of the exercise intervention was evaluated using repeated measurements two-way analysis of variance (ANOVA). Gender was taken as a covariate in two-way ANOVA analyses to address differences in gender distribution between HEG and CG. Results: According to the analysis results, a statistically significant decrease in BMR between pre- and post-tests was found (F=17.837; p=0.001; η_p^2=0.512; ES: high), but no significant change was observed between the groups (F=0.699; p=0.415; η_p^2=0.04).