Kura Nehri suyunun mutajenik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mutagenic properties of Kura River water
  1. Tez No: 868595
  2. Yazar: GÖKHAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kura Nehri, Kars'ın Kızılgedik bölgesinden kaynaklanır ve ardından Ardahan platosunu geçerek Gürcistan üzerinden Azerbaycan'a ilerler ve Hazar Denizi'ne ulaşır. Bu özelliğiyle, Güney Kafkasya'nın en büyük sınır ötesi su havzasıdır. Nehir boyunca sanayi, enerji ve sulama gibi amaçlarla faydalanılan bölgeler bulunmaktadır. Kaynaklandığı yerden Hazar Denizi'ne ulaşana kadar birçok şehrin içinden geçmesi, nehir üzerindeki kirlilik yükünü artırmaktadır. Kızılgedik Dağı'ndan doğup ilk olarak Ardahan şehir merkeziyle karşılaşan Kura Nehri, Göle ilçesinden ve birçok köyün yakınından geçerken bu bölgelerden deşarjlar almaktadır. Bu çalışmada nehrin Ardahan il sınırları içerisinde kalan kısmında 2022 ve 2023 yıllarında 3 farklı istasyondan alınan su örneklerinin mutajenitesinin Ames \Salmonelle mutejenite test sistemi ile TA98 ve TA100 Salmonella typhimurium suşları kullanılarak belirlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre 2022 yılında alınan su örneklerinden 3. İstasyonda TA 98 suşu üzerinde mutajenik etki, 2023 yılında alınan su örneklerinde ise TA100 suşu üzerinde 2. ve 3. İstasyonlardan alınan su örneklerinde mutajenik etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kura River originates from the Kızılgedik region of Kars and then crosses the Ardahan plateau, proceeds to Azerbaijan through Georgia and reaches the Caspian Sea. With this feature, it is the largest cross-border water basin in the South Caucasus. There are areas along the river used for purposes such as industry, energy and irrigation. The fact that it passes through many cities from its source to the Caspian Sea increases the pollution load on the river. The Kura River, which originates from Kızılgedik Mountain and first meets the city center of Ardahan, passes through Göle district and many villages and receives discharges from these regions. This study was designed to determine the mutagenicity of water samples taken from 3 different stations in 2022 and 2023 in the section of the river within Ardahan provincial borders by using TA98 and TA100 Salmonella typhimurium strains with Ames \Salmonelle mutegenicity test system. The Kura River originates from the Kızılgedik region of Kars and then crosses the Ardahan plateau, proceeds to Azerbaijan through Georgia and reaches the Caspian Sea. With this feature, it is the largest cross-border water basin in the South Caucasus. There are areas along the river used for purposes such as industry, energy and irrigation. The fact that it passes through many cities from its source to the Caspian Sea increases the pollution load on the river. The Kura River, which originates from Kızılgedik Mountain and first meets the city center of Ardahan, passes through Göle district and many villages and receives discharges from these regions. According to the results obtained, mutagenic effect was detected on TA98 strain in the 3rd station from the water samples taken in 2022 and mutagenic effect was detected on TA100 strain in the water samples taken from the 2nd and 3rd stations in 2023.