Somatizasyonda psikiyatrik tanılar, aleksitimi ve yaşam olayları
Psychiatric disorders, alexithymia and life events in somatization
  1. Tez No: 86865
  2. Yazar: ŞAKİR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Fiziksel bir hastalığa bağlı olmayan bedensel yakınmalar genel tıp ve psikiyatri pratiğinde önemli bir problem oluşturmaktadır. Genel sağlık kurumlarında bu hastaların sıklığı %20-84 gibi çok geniş oranlarda bildirilmiştir. Organik bir patoloji olmaksızın bedensel yakınmalarla psikiyatri dışı kliniklere başvuran hastaların eksen-1, eksen-2 tanılarının, sosyodemografik özelliklerinin, cinsiyetlerine göre bedensel yakınmalarındaki farklılaşmanın, bedensel yakınma süreleri, anksiyete, depresyon ve aleksitimi düzeyleri, olumsuz yaşam olayları, hipokondriyak kaygı düzeyleri, somatik tedavi sıklıkları ile bedensel yakınmaları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada, Haziran 1998-Kasım 1998 tarihleri arasında açıklanamayan bedensel yakınmalarla gelen ve psikiyatri polikliniğine sevk edilen hastaların tümü değerlendirmeye alındı. Çalışma grubu 15-70 (33.81±10.93) yaş aralığında olan 80 kadın ve 15-68 (31.78±12.25) yaş aralığında olan 40 erkek olmak üzere toplam 120 hastadan oluştu. Sonuç olarak, ruhsal bozukluklarda, özellikle de depresyon, anksiyete bozuklukları ve somatoform bozukluklarda yüksek oranda btfltman somatizasyon bulunur. Gastrointestinal yakınmalar daha çok depresyon, kardiopulmoner yakınmalar ise daha çok anksiyete ile ilişkili bulunmuştur. Bazı kişilik bozuklukları ve kişilik özellikleriyle ilişkisi gösterilmekle birlikte, somatizasyon her tür kişilik yapısında görülebilmektedir. Çalışma grubumuzda da yüksek oranda bulunan ve somatizasyon gelişiminde için temel bir etmen olmaktan çok. kişinin bedensel duyumlarını yorumlaması ile ilgili birçok süreçten biri gibi görünen aleksitiminin. diğer patolojik kişilik örüntülerinden bağımsız bir kişilik özelliği olduğu düşünülmüştür. Hastaların çoğunda bulunan psikososyal sorunlar ile bağlantılı olan bedensel yakınmaların süresi arttıkça, depresyon sıklık ve düzeyi artmakta, kaygıyı destekleyen tutum ve tedavilerin yanında diğer faktörlerin de katkısı ile bedensel yakınmalar süreğenleşmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-organic somatic complaints are an important problem in the practice of general medicine and psychiatry. The rate of presence of these patients has been reported high, as 20-80%, in the primary care services. The aim of this study was to evaluate the relationship between the following parameters in patients with non-organic somatic complaints who have applied to different outpatient clinics: axis 1 and axis 2 diagnoses, sociodemographic characteristics, changes in somatic complaint according to gender, duration of somatic complaints, levels of anxiety, depression, and alexithymia, negative life events, hypochondriac anxiety level, frequency of somatic therapies and type of somatic complaints. All patients who were admitted to other outpatient clinics and sent for diagnosis to outpatient clinic of psychiatry for unexplained somatic symptoms, during June 1998 and November 1998 were enrolled into the study. There were 120 patients in the study group, 80 females at 15-70 ages ( 33.81 ±10.93), and 40 males at 15-68 ages (31.78±1 2.25). In conclusion, somatization was found to be frequent in psychiatric disorders particularly in depression, anxiety disorders and somatoform disorders. Gastrointestinal symptoms were correlated with depression and cardiopulmonary symptoms were correlated with anxiety disorders. Although somatization was observed at all types of personality organisation, somatization was found to be correlated with personality disorders and personality traits. Alexithymia, a frequently seen feature in our study, was considered to be an independent personality feature from the pathological personality organisation as one of the related processes in interpreting his personal somatic senses rather than being a major factor in the occurrence of somatization. Frequency and degree of depression were increased with prolonged duration of somatic complaints of most patients with psychosocial problems and somatic complaints were found to be prolonged by behaviours and therapies increasing hypochondriac anxiety and various other factors. 37