Panik atak olan ve olmayan major depresyonlu hastalarda intihar davranışının araştırılması
- Tez No: 86866
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI-OZET Bu çalışmada panik atak ve major depresyon birlikteliği irdelenmiş ve major depresyonlu hastalarda intihar düşünce ve girişiminde panik ataklarının varlığının etkisi ve bu hastalarda sosyodemografik veriler ve klinik özelliklerinin sözü edilen panik atak-intihar davranışı ilişkisindeki belirleyici rolü araştırılmış ve elde edilen veriler, literatür bilgileriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışma, öngörülen koşulları taşıyan ve DSM-IV tanı kriterlerine göre halen yalnızca major depresyon kriterlerini karşılayan 8'i kadın (% 28.6) ve 20'si erkek (% 71.4) toplam 28 kişiden oluşan birinci grup ve halen major depresyon kriterlerini karşılayan, aynı zamanda DSM-IV tanı kriterlerine uygun bir şekilde en az bir panik atak geçirmiş 13'ü kadın (% 48.1) ve 14'ü erkek (% 51.9) toplam 27 kişiden oluşan ikinci grup olmak üzere iki çalışma grubuna ayrılmış ve toplam 21 'i kadın (% 38.2), 34'ü erkek (% 61.8) 55 denek ile gerçekleşmiştir. Olgulara; Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ), İntihar Niyeti Ölçeği (İNÖ), Yarı Yapılandırılmış Panik Atak Semptom Skalası, Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği ve Minnesota Çok Yönlü Kişilik Testi uygulanmıştır. Sonuçta; Özellikle panik ve depresyon birlikteliği başta olmak üzere, psikiyatrik bozuklukların eşzamanlı görülmesi sık rastlanılan bir durumdur. Bu birliktelik, semptomların şiddetinde, işlev kaybında, intihar girişimi oranında ve kronikleşme riskinde de bir artışı beraberinde getirmektedir. Panik atak tarif eden major depresif bozukluklu hastaların intihar davranışında bulunma oranlarının pür major depressif bozukluklu hastalara oranla daha da artmış olduğu ve uyku esnasmda panik atak geçiren hastalarda intihar düşüncesinin daha da arttığı tespit edilmiştir. 63
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY This study examined comorbidity of panic attacks and major depression and the relationship between suicidal ideation, suicide attempts and panic attacks in depressed patient and examined the risk of sociodemographic and diagnostic variables at suicidal ideation and suicide attempts of this patient. The findings obtained, were discussed considering literature. Eigth females (% 28.61) and 20 (% 71.4) males, 28 subjects who met the DSM-IV criteria for major depression and kept predicted conditions were examined as first group. Thirteen females (% 48.1) and 14 males (% 51.9), 27 subjects who met the DSM-IV criteria for major depression and panic attacks were examined as second group. The study was conducted with a total of 21 females and 34 males, 55 subjects. The subjects were given Semi-Structured Interview, Hamilton Depression Rating Scale, Beck Depression Inventory, Beck Hopelessness Scale, Suicidal Ideation Scale, The Suicide Intent Scale, Semi-Structured interview Scale for Panic Attacks, Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule and Minnesota Multiphasic Personality Inventory. In summary; comorbidity of psychiatric disorders, particulary panic and depression, is frequent. In patients with lifetime signs of panic, comorbidity was associated with a greater symptom severity, disability, attempted suicide rates and chronicity. Depressed patient with infrequent panic attacks had a higher incidence of suicide attempts than pure depressed patient. Sleep panic attacks in patients with major depression were associated with an increased risk of suicidal ideation. 64