Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların anne ve babalarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin taranması
Attention deficit and hyperactivity symptoms in the parents of attention deficit and hyperactive child
- Tez No: 86867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YANKI YAZGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZET Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı ile izlenen çocukların annelerinden 65 'i ve babalarından 60' na, hastalığın kalıtımında etkili olan davranış örüntülerini incelemek amacıyla, çocukluk ve erişkinlik dönemlerine yönelik olarak rezidüel Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri sorgulandı. Araştırmada Wender-Utah Erişkin DEHB değerlendirme ölçekleri, çeviri denetimi yapılarak ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak uygulandı. Ayrıca yarıyapılandırılmış sosyodemografık ölçekle psikiyatrik ve sağlık, alkol ve madde kullanım öyküleri, askerlik ve yasal sorunlar kendileri ve aileleri açısından değerlendirildi. Örneklem grubunda çocukluk ve şimdiki dönemleri için dikkat sorunları, hiperaktivite, dürtüsellik, dağınıklık, strese karşı aşırı tepkililik, duygudurum değişkenliği ve öfke sorunları saptandı. Çocukluk dönemlerinde daha çok anksiyete ve otorite ile ilgili sorunlar yaşadıkları, öğrenim yaşamlarında sıklıkla disiplin cezalan aldıkları görüldü. Psikiyatrik başvuru sıklığı ve depresyon öyküsü açısından da kontrol grubuna göre anlamlı farklar bulundu. Ayrıca ailelerinde daha çok psikiyatrik hastalık öyküsü olduğu saptandı. Ömeklem grubunun daha sık aralarla alkol kullanmakta olduğu ve ailelerinde alkol kötüye kullanım ve bağımlılık öykülerinin daha çok olduğu gösterildi Sonuç olarak DE/HB kalıtımında yukarıda tanımlanan bütün belirti kümeleri öncülük etmekte, hastalığın eşikaltı ve sessiz seyreden formları olabilmekte, diğer psikiyatrik hastalıklarla sıklıkla birarada giden hastalığın tanı ve tedavisinde bu durumun gözönüne alınması gerekmektedir. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In order to study behavioral aspects that play role in the inheritance of the disease, 65 mothers and 60 fathers whose children were under follow-up with a diagnosis of attention- deficit hyperactivity disorder (ADHD) were investigated with respect to residual attention deficit hyperactivity disorder during childhood and adulthood. The Wender-Utah Rating Scale (WURS) for adult ADHD was administered using a validated translation and comparison with controls. In addition, using a semistructured sociodemographic scale, history investigation was made as to the study subjects and their family members into psychiatricand health status, alcohol and substance abuse, and military and legal issues. Attention problems, hyperactivity, impulsivity, disorganization, overreactivity, mood lability, and temper were determined during childhood and adulthood. Parents more commonly experienced anxiety and authority-related problems during childhood and were awarded discipline punishments during their education. Significant differences were observed in the study subjects in comparison with the control group concerning seeking psychiatric advice and history of depression. Moreover, they exhibited a greater number of familial histories of psychiatric disorders. Alcohol consumption was more frequent in the study group, so were alcohol abuse and dependency in their families. We concluded that ADHD inheritance was characterized by a set of signs described above, that the disease might run subsyndromal forms, which should be taken into account in the diagnosis and treatment of the disease usually accompanied by other psychiatric disorders.