Damızlık Japon bıldırcını rasyonlarına spırulına ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kuluçka parametrelerine etkisi
The effect of spirulina supplementation on performance, egg quality and hatching parameters of Japanase breeder quails
  1. Tez No: 868728
  2. Yazar: BATUHAN DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, damızlık Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına farklı düzeylerde Spirulina (spirulina platensis) (SP) ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kuluçka parametrelerine etkisi incelenmiştir. Denemede, 10 haftalık, 72 dişi ve 24 erkek olmak üzere toplam 96 adet damızlık Japon bıldırcını kullanılmıştır. Bıldırcınlar her biri 3 dişi ve 1 erkek olacak şekilde oluşturulan 24 alt gruba sahip 4 muamele grubuna rastgele bir şekilde dağıtılmışlardır. Deneme süresi 8 haftadır. Bazal rasyona %0 (kontrol), %0.75, %1.5 ve %2.25 seviyelerinde toz Spirulina ilaveli dört adet deneme rasyonu hazırlanmıştır. Performans ve yumurta kalite analizleri 4 haftalık periyotlarda toplamda 2 kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of adding different levels of Spirulina (spirulina platensis) (SP) to breeder Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) rations on performance, egg quality and hatchability parameters were examined. A total of 96 breeding Japanese quails, 10 weeks old, 72 females and 24 males, were used in the experiment. Quails were randomly distributed into 4 treatment groups with 24 subgroups, each consisting of 3 females and 1 male. The trial period is 8 weeks. Four trial rations were prepared with Spirulina powder added to the basal ration at the levels of 0% (control), 0.75%, 1.5% and 2.25%. Performance and egg quality analyzes were conducted twice in 4-week periods.