Boşanmış bireylerin evlilik süreci ve bugüne ilişkin psikolojik sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 86876
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada boşanan bireyleri etkileyen psikolojik, sosyal, ailesel ve bireysel etmenleri, ayrıca boşanmış erkek ve kadınların evli oldukları dönemde eşlerini nasıl algıladıkları, çatışmaları, boşanma sonrası yalnızlık ve benlik saygıları araştırılmıştır. Çalışmada yer alan araştırma grubu olarak, Ankara kentinde yasayan boşanmış 52 kadın ve 33 erkek alınmıştır. Çalışmadaki bütün bireyler büyük şehirde yaşamaktadır. Kontrol grubu olarak aynı şehirde yaşayan evli eşler alınmıştır. Araştırmada, bölümümüz tarafından hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu, Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği (Kadın Formu, Erkek Formu), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve UÇLA Yalnızlık Ölçeği kullanıldı. Veriler Ki-kare ve t-testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Yapılan analizler sonucunda şu sonuçlar elde edildi: Erkeklerin yaş ortalaması 34.79 ± 5.80 yıl, kadınların yaş ortalaması 33.33 ± 5.98 yıldır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The aim of this study were investigated psychological, social, familial, and individual factors in divorced couples. In addition to have been assessing their perceptions each other, marital conflicts, the loneliness and self esteem after divorce. As the research group consisting of the 52 women and 33 men who were divorced and live in Ankara. All the people in the study live in great cities. He married couples were taken who live in the city. As the control group were married spouses. The Questionnaire form designed by our department, the Birtchnell's Marital Partner Evaluation Scale, the Rosenberg's Self-esteem Scale, and the UCLA Loneliness Scale were used. The data were compare using the Chi square and student-t. The following results were obtained: The mean age of the divorced men were 34.79 ± 5.80 years, that of divorced women were 33.33 ± 5.98 years.