Majör depresyonun endojen ve reaktif alt tiplerinin hormonal ve klinik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 86877
  2. Yazar: ALİ CERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
in ffe IOZI i, tedavisi ve gidişi. Bu farklılıklar göz önüne alınarak, depresyonun daha iyi açıklanabilmesi için alt gruplara ayrılarak incelenmesi gündeme gelmiştir. Etyolojisine göre; psikososya! etkilerle oluşan majör depresyonun“reaktif, biyolojik kökene dayalı majör depresyonun ise ”endojen" olarak tanımlanması en fazla kabul göre konusu oldu| endojen ve re fi ı; tartışmalar iki görüş çerçev« alt tiplerin ayrı klinik antiteler ol e yoğunlaşır. Bunlardan birisi;, diğeri ise; şiddet bakımından _un oegışıı da iki alt tipin farklılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. resyon tanısı almış 37 erkek olgu Çalışmaya SC1D-P ile majör dep alınmıştır. Alt tiplerin ayırımında NEDDİ ve DIMS kullanılmıştır. Psikososyal özellikler, klinik özellikleri ve bozukluğun seyri ile biyolojik (nöroendokrin) değişkenlerdeki farklılıklar; bilgi formu, yaşam olayları ölçeği, HAMD ve hormonal incelemeler ile araştırılmıştır. Çalışmada endojen majör depresyonda, yaş ortalamasının (P.05), ebeveynlerdeki alkol bağımlılığı ve intihar girişiminin daha fazla olduğunu saptanmıştır. onuç olarak majör depresyonun şiddet ve semptom dağılımı açıı ar gösteren endojen ve reaktif alt tipleri olduğu, incelenen diğer sarametrelerdeki farklılığın bozukluğun şiddet ve yaş faktörü ile ilişkili olduğu lonucuna varılmıştır. 71
Özet (Çeviri)
tejor depression is mood disorder which has different aspects of premorbid fc l, treatment and prognosis. Therefore, it is important that Jepression. The acceptable classification in depression is nat reactive type as psychosocial factors and endogen type as biologicial fact The discussk irent clinic lathered this frame. First, endogen and reactive type has second, it has different clinical severity bot same different lisorder. The aim of this study was invastigated the differentiatiens between endoger Thirty seven subjects who was diagnosed major deprei included this study. The NEDDI ve DMS were used to mate led to making subcla depression. The psychosocial factors, prognosis, clinic features were with and biological variables, information form, stressfull life events scale, hormonal studies.