Bilimsel araştırmaların öznesi ve nesnesi olarak araştırma eylemi: Metaforik bir bakış
Research action' as an subject and object of scientific research: A metaphorical perspective
- Tez No: 868772
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırma, olumlu ve olumsuz bir dizi duyguyu içeren karmaşık ve çok yönlü bir süreçtir. Araştırma, yalnızca bir çıktı üretmeyi amaçlayan mekanik bir görev değil, araştırmacının duygusal yatırımını gerektiren, derinlemesine ve ilgi çekici bir deneyimdir. Buna rağmen araştırmacıların kendilerini çalışma nesneleri olarak görmeleri ve kendi varoluşları üzerine düşünmeleri olgusuna ilişkin sınırlı sayıda araştırma yapılmıştır. Araştırma eylemi, önemli ölçüde zaman ve duygusal katılım gerektiren derin bir eylemdir. Bu durum, araştırma eylemini inceleme çabasını dikkate değer bir hale getirmektedir. Bu tez çalışması araştırmanın doğasını, bunu üstlenen bireyleri ve ikisi arasındaki karmaşık ilişkiyi derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, konuya araştırmacıların kişisel deneyimlerinin merceğinden bakarak araştırmacı“olma”sürecine ve bu yolculukta meydana gelen evrime dair fikir edinmek amaçlanmaktadır. Bu nitel araştırmada veriler, çeşitli disiplinlerden akademisyenlerden oluşan 18 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında toplam 8 soru kullanılmış olup, analizler ilgili altı teoriye dayalı kelime ve kavram haritaları kullanılarak yapılmıştır. Bu haritalar aracılığıyla verilerdeki anahtar kavram ve terimlerin sıklığı, hem Microsoft Word ile manuel analiz hem de Nvivo 12 yazılım paketi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is a complex and multifaceted process that involves a range of emotions, both positive and negative. It is not merely a mechanical task aimed at producing an output, but rather a deeply engaging experience that requires emotional investment from the researcher. Despite this, there has been limited exploration into the phenomenon of researchers viewing themselves as objects of study and reflecting on their own existence. The act of research is a profound one that demands significant time and emotional involvement, making it a noteworthy endeavor that warrants scrutiny. This thesis seeks to delve into the nature of research itself, the individuals undertaking it, and the intricate relationship between the two. Through the lens of researchers' personal experiences, the aim is to gain insight into the process of“becoming”a researcher and the evolution that occurs along this journey. In this qualitative study, data was gathered through semi-structured interviews with 18 participants who were academics from various disciplines. A total of 8 questions were used for data collection, and analysis was conducted using word and concept maps based on six relevant theories. The frequency of key concepts and terms in the data was examined through these maps, utilizing both manual analysis with Microsoft Word and the Nvivo 12 software package.