Obsesif kompulsif bozuklukta duyusal kapılama ve bilişsel işlevler
Sensory goting and cognitive functions in obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 86878
  2. Yazar: SEMRA BARİPOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT OĞUZ GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada DSM-IV ölçütlerine göre Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış olan 13 hasta ve yaş, cinsiyet ve öğrenim düzeyi açısından eşleştirilmiş 13 sağlıklı kontrol duyusal kapılama fonksiyonu ve nöropsikolojik test performansları açısından karşılaştırılmıştır. Duyusal kapılamayı ölçmek amacıyla işitsel çift-klik paradigması kullanılmış ve oluşan orta-latanslı uyarılma potansiyeli (P50) baskılanması değerlendirilmiştir. Duyusal kapılama OKB'ta ilk kez bu çalışma kapsamında P50 işitsel uyarılma potansiyeli ile araştırılmıştır. Duyusal kapılamanm ölçümünde kullanılan P50 baskılanma değerleri Cz lokalizasyonunda hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Bu bulgu OKB'ta PPI ile gösterilmiş olan duyusalmotor kapılama bozukluğu ile devamlılık göstermektedir. Nöropsikolojik testlerdeki performansları karşılaştırıldığında dikkati sürdürme, tanıma, sözel bellek testlerinde fark bulunmazkan, set değiştirme ve görsel anlık bellek aralığı ve vizyospasyal tasklarda hastalar kontrol grubuna göre daha düşük performans göstermişlerdir. Elde edilen bulgular, OKB'ta duyusal kapılama defektinin P50 yöntemiyle de araştırılabileceğini göstermiştir. Nöropsikolojik işlevlerin iyi karakterize edilmiş gruplarda çalışılmasının ve son yıllarda üzerinde durulan vizyospasyal işlevlerin bozukluğun nörobiyoloj isinde önemli olduğunu vurgulamaktadır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 13 patients diagnosed as obsessive-compulsive disorder according to DSM IV criteria and -age, -sex and -education matched normal controls are searhed for sensory gating and neuropsychological test performance. In order to evaluate sensory gating we used double-click paradigm and resulting middle latency auditory evoked potential (P50 AEP) has been measured for suppression in its amplitude by calculating S2/S1 ratio and S1-S2 difference. Sensory gating in OCD has been measured using P50 suppression for the first time in our study. P50 suppression measures were found to be significantly reduced in OCD group as compared to controls. This finding correlates to previous prepulse inhibition (PPI) studies in OCD. As we compared neuropsychological test performances of the two groups, they did not show difference on tests of attention, visual recognition and verbal memory. But performance of the OCD group was significantly lower than controls on set shifting tasks, visual memory and visuospatial tasks. These findings show that sensory gating defect in OCD can be measured using P50 AEP. They also show, importance of neuropsychological studies in well characterized groups and importance of deficits in visuospatial skills which gained attention in recent years in neurobiology of the disease. 41