Bir finansal varlık sınıfı olarak kripto paraların istatistiksel mekanik açıdan incelenmesi
Statistical mechanical analysis of cryptocurrencies as a class of financial assets
- Tez No: 868802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada son yıllarda yeni bir varlık sınıfı olarak hayatımıza giren kripto paralar istatistiksel mekanik açıdan incelenmiştir. Bu incelemede seçilen bazı kripto paralar için cüzdan transferlerine odaklanılmıştır. Cüzdanlar arası gerçekleşen transferler, faz uzayındaki bir yayılma gibi ele alınarak entropi hesabı yapılmıştır. Literatürde kripto paralar için hali hazırda bazı entropi çalışmaları olmasına rağmen bu çalışmalar daha çok fiyatın kendisi üzerinden yapılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ise cüzdanlar arası tarnsferlere odaklanılmıştır. Bu inceleme için başlangıçta tek seferde maksimum arzı kadar basılan kriptoparalara odaklanılmıştır. Bir kripto paraya sahip tüm cüzdanların bir faz uzayı oluşturduğu varsayılarak, bu cüzdanlara ilk andan itibaren yapılan para transferleri kayıt altına alınmıştır. Bu yolla her bir zaman adımında tüm cüzdanlar üzerinden bir entropi hesabı yapmak mümkün olmuştur. Hesaplanan entropiler ile kripto paraların o andaki fiyat hareketleri arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Her ne kadar bazı yüksek hacimli fiyat hareketlerinde entropi artışı (azalışı) ile fiyat artışı (azalışı) arasında paralellikler görülse de, bu durum her zaman gözlenmediğinden net bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cryptocurrencies, which have entered our lives as a new asset class in recent years, are analysed from a statistical mechanics perspective. In this analysis, wallet transfers are focussed for some selected cryptocurrencies. The transfers between wallets are treated as a propagation in phase space and entropy is calculated. Although there are already some entropy studies for cryptocurrencies in the literature, these studies are mostly based on the price itself. In this thesis, we focus on inter-wallet transfers. For this analysis, we initially focus on cryptocurrencies that are minted up to their maximum supply at a single time. It is assumed that all wallets which have selected cryptocurrency create a phase space. All transfers made to these wallets are recorded from the first transfer. In this way, it is possible to calculate the entropy over all wallets at each time step. We tried to establish a relationship between entropy and the current price movements of cryptocurrencies. Although there are parallels between entropy increase (decrease) and price increase (decrease) in some high-volume price movements, a clear relationship could not be established since this situation is not always observed.