Cryptocurrencies and monetary implications
Kripto paralar ve para politikası
- Tez No: 998055
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler için İşletme Bilim Dalı
Özet
Çalışma, hem kripto para birimlerini hem de merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) analiz ederek dijital para birimlerinin mevcut finansal sistemler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Kripto para birimleri, uzun süredir devam eden para, finansal aracılık ve para politikası ilkelerine meydan okuyan yenilikçi bir dijital varlık sınıfı olarak ortaya çıkmıştır. Dijital para birimlerinin hızla benimsenmesi, değer değişimi, depolama ve muhasebe sistemlerine yönelik dünya çapındaki ekonomik uygulamaları değiştirmiştir. Araştırma, mevcut literatür ve istatistiksel verilerin kapsamlı bir değerlendirmesine dayanarak, kripto para birimlerinin politika iletim kanalları, finansal sistem istikrarı ve parasal çerçeve gelişimi aracılığıyla para ekonomisi üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Araştırma, kripto para birimlerini hem olumlu hem de olumsuz yönler yaratan ikili özellikleri üzerinden incelerken, çeşitli ekonomik uygulamalarını da ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu araştırma, merkezi olmayan dijital varlıkların artan etkisine stratejik bir yanıt olarak merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) yükselişini değerlendirmektedir. Merkez bankaları, işlem hızını ve şeffaflığı artırma ve finansal erişimi genişletme kabiliyetleri sayesinde üç temel avantaj sağlayan egemen paranın dijital temsilleri olarak CBDC'ler ihraç etmektedir. Bu önlemlerin uygulanması, düzenleyici çerçeveleri etkileyen ve finansal hizmetleri ve bankacılık işlemlerini aksatan yeni zorluklar yaratmaktadır. Araştırma, dünya çapındaki finansal yapıları dönüştürecek dijital para sistemleri hakkında yeni bilgiler keşfetmek için kripto para birimi ve CBDC'nin para politikasıyla etkileşimlerini inceliyor.
Özet (Çeviri)
The study examines digital currency impacts on current financial systems through an analysis of both cryptocurrencies and central bank digital currencies (CBDCs). Cryptocurrencies have came as an innovative class of digital assets that challenge long-standing principles of money, financial intermediation, and monetary policy.The fast adoption of digital currencies has changed worldwide economic practices for value exchange and storage and accounting systems. The research draws its findings from a comprehensive evaluation of existing literature and statistical data to analyze cryptocurrency impacts on monetary economics through policy transmission channels and financial system stability and monetary framework development. The research investigates cryptocurrencies through their dual characteristics which create both positive and negative aspects while showing their various economic applications. In addition, this research evaluates the rise of central bank digital currencies (CBDCs) as a strategic response to the growing influence of decentralized digital assets.Central banks issue CBDCs as digital representations of sovereign money which provide three main advantages through their ability to enhance transaction speed and transparency and expand financial access. The implementation of these measures creates new difficulties which affect regulatory frameworks and disrupt financial services and banking operations. The research examines cryptocurrency and CBDC interactions with monetary policy to discover new insights about digital money systems which will transform worldwide financial structures.