Konjenital primer hipotiroidili hastaların tedavi sırasında tiroid volümündeki değişimin değerlendirilmesi
Chagnge of thyroid volume in the treatment of congenital primary hypothyroidism
  1. Tez No: 868882
  2. Yazar: YUNUSCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL MURATOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
AMAÇ: Konjenital primer hipotiroidide tedavinin tiroid hacmine etkisi tam bilinmemektedir. Bu çalışmada konjenital primer hipotiroidi tedavisinde tiroid hacmindeki değişimin etiyolojiye göre değişimi ve ilaç kesim başarısına etkisi araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: 2006-2019 yıllarında kliniğimizde konjenital primer hipotiroidi tanısı alan hastaların tanı ve 3 yaştaki tiroid ultrason bulguları ve klinik özellikleri incelendi. BULGULAR: Çalışmaya 207 hasta alındı. Hastaların tanı USG'lerinde tiroid bezi %64,3 (n=133) normal, %16,9 (n=35) hiperplazik, %10,2 (n=21) agenezik, %4,8 (n=10) hipoplazik, %2,4 (n=5) ektopik, %1,4 (n=3) hemiagenezik saptandı. Tedavinin 3. yılında USG'de tiroid bezi %76,4 (n=158) normal, %8,2 (n=17) hiperplazik, %10,2 (n=21) agenezik, %1,4 (n=3) hipoplazik, %2,4 (n=5) ektopik, %1,4 (n=3) hemiagenezik saptandı. Tanıda tiroid bezi normal boyutta olanların 3 yıllık tedavi ile tiroid volüm SDS'inde anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,305). Bu hasta grubunun %60,9'unun 3 yaşında tedavisi kesilebildi. Tanıda hiperplazik olanların tedavi ile tiroid volüm SDS'inde median 3,54 SDS küçülme saptandı (p=0,001) ve bu grubun tedavi kesilebilme oranı %48,6 idi. Takipte tiroid hacmi normale dönenlerle hiperplazik devam edenlerin tedavi kesilebilme oranı farklı değildi (p=0,164). Tanıda hipoplazik olanların tedavi ile %100'ünde (n=10) tiroid volüm SDS'inde artış (median 1,12 SDS) gözlendi (p=0,005). Tiroid hipoplazisi olanların %70'inde (n=7) 3 yıllık tedavi sonucunda tiroid normal boyuta geldi ve hipoplazik hasta grubunda tedavi kesilebilme oranı %20 idi. SONUÇ: Konjenital hipotiroidi tedavisinin tiroid hacmine etkisinin ilk defa değerlendirildiği çalışmamızda tedavinin tiroid hacmine etkisinin etiyolojiye göre değiştiği saptandı. Tanıda tiroid bezi normal boyutta olanların tedavi ile tiroid volüm SDS'lerinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Tanıda tiroid bezi hiperplazik olanların tedavi ile tiroid volüm SDS'inde beklenilen şekilde anlamlı düşüş saptanırken, tanıda tiroid bezi hipoplazik olanların ise beklenenin aksine tedavi ile tiroid volüm SDS'inde anlamlı artış gözlendi. Sonuç olarak çalışmamızda ilk defa, konjenital hipotiroidili hastalarda tiroid bezi hiperplazik ve hatta hipoplazik olsa bile zamanla tiroid hacminin normale gelebildiği ve bu grup hastalarda bile tedavinin kesilebildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: It is not elucidated the change of thyroid volume with the treatment in congenital primary hypothroidism. The aim of this study is to find out that the change of thyroid volume based on different etiologies and its effect on success of trial off the treatment of congenital pimary hypothyroidism. MATERİALS AND METHODS: Clinical features and thyroid ultrasonography findings at the time of diagnosis and at the age of three years of the patients diagnosed with congenital primary hypothyroidism in our clinic between 2006-2019 were evaluated. RESULTS: 207 patients were enrolled. Thyroid glands were 64,3% (n=133) normal, 16,9% (n=35) hyperplasic, 10,2% (n=21) agenesic, 4,8% (n=10) hypoplasic, 2,4% (n=5) ectopic, 1,4% (n=3) hemiagenesic in the thyroid ultrasonography at the time of diagnosis. On the other hand, thyroid glands were 76,4% (n=158) normal, 8,2% (n=17) hyperplasic, 10,2% (n=21) agenesic, 1,4% (n=3) hypoplasic, 2,4% (n=5) ectopic, 1,4% (n=3) hemiagenesic at the age of three years. After three years of treatment, 0,12 SDS of thyroid gland volume increase was found in patients with normal thyroid gland volume at the diagnosis but this difference was statistically insignificant (p=0,305). The success rate of trial off in the patients with normal thyoid gland volume at the diagnosis was 60,9%. A median 3,54 SDS of thyroid gland volume decrease with treatment was found in the patients with hyperplasic thyroid at the diagnosis (p=0,001). The success rate of trial off in those with hyperplasic thyroid gland at the diagnosis was 48,6%, there was no significant difference between the patients whose thyroid volume returned to normal during follow up and whose thyroid hyperplasia remained (p=0,164). An increase in thyroid volume SDS (median 1,12) was observed in 100% (n=10) of patients with hypoplasia at the diagnosis (p=0,005). With three years of treatment 70% (n=7) of the patients who were hyoplasic at diagnosis returned to normal thyroid volume. The success rate of trial off was 20% in patients with hypoplasic thyroid gland at the diagnosis. CONCLUSION: In our study, in which the effect of congenital hypothyroidism treatment on thyroid volume was evaluated for the first time, it was observed that the effect of treatment on thyroid volume varied based on etiology. While there was no significant change in thyroid volume SDS with treatment in patients had normal thyroid gland at diagnosis, a significant decrease was observed in thyroid volume SDS with treatment in patients had thyroid gland hyperplasia at diagnosis and a significant increase in thyroid volume SDS with treatment in patients had hypoplasic thyroid gland at diagnosis. In conclusion, in our study, it was found that even if the thyroid gland was hyperplasic or hypoplasic in patients diagnosed with congenital hypothyroidism, there could be an improvement in volume over time, and the treatment could be trial off even in this group of patients