Jain operatörlerinin yeni bir sınıfı
A new construction of Jain's operators
  1. Tez No: 868883
  2. Yazar: MUHAMMET CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu kısımda tezde ele alınan başlangıçta Jain operatörleri olmak üzere tezin ilerleyen safhalarında verilecek olan diğer operatörler ile ilgili ek bilgiler verilecek olup, geçmişte bu konu ile ilgili yapılan çalışmalardan ve sonuçlarından bahsedilecektir. Tezin ikinci bölümünde ise tezimizin ilerleyen bölümlerinde kullanacak olacağımız bazı operatörlerin özellikleri ile ilgili olacak temel kavramlar, tanımlar ve teoremlere yer verilecektir. Üçüncü bölümde ise lineer Pozitif operatörlerin yakınsama şartları verilecek olup, yakınsama koşulları ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilecektir. Tezimizin de asıl konusu olan Jain tipi operatörlerin yakınsama koşulları ve yeniden yapılandırılmış haline tezin 4. bölümünde yer verilecektir. Yeni tanımlanmış olan operatörümüzün sayısal örnekleri ve bu örneklerin grafik üzerindeki gösterimleri, diğer operatörler ile grafik üzerindeki karşılaştırılmaları bölüm 5'de detaylı bir şekilde gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of 7 sections. The first section is dedicated to introduction. In introduction chapter, the knowladge of especially Jain Type operators and other given operators will be mentioned and also some of the studies related to these operators will be given. In the second chapter of our thesis there will be some definitions, theorems and terms which will be used in the further section of the dissertation. Approximation conditions of Linear Positive Operators and some of the researches related to these operators which were done in the history by a number of researchers and their studies will be given in chapter three. The main topic of our thesis and its direct approximation results, reshaped model of Jain Type operators will be mentioned in this chapter. In addition to all these things some of the proof and theorems related to Jain operators will be given. Numerical examples, graphics of these examples and comparison of our newly defined operator with other classic linear positive operators will be shown in detail on graphics.