Phenotypic and molecular detection of bio-ecological cutaneosis leishmanisis vector (diptera: psychodidae), with diagnosis cutaneous leishmaniasis in patients in Erbil province, Iraq
Irak'ın Erbil ilindeki hastalarda kutanöz leishmaniasis tanısı ilebiyoekolojik kutanoz leishmanisis vektörünün (Diptera: Psychodidae)fenotipik ve moleküler tespiti
- Tez No: 868901
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN TOPRAQ, PROF. DR. ABDULKARİM YASİN KARİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Flebotomin kum sinekleri, leishmaniasis'in bulaşmasından sorumlu olan tıbbi açıdan önemli bir böcek grubudur. Irak'ın Ocak-Aralık ayları arasında ilk kez Irak'ın Erbil vilayetinde kutanöz leishmaniasis vektörü olarak kum sineği (Al-Harms) türlerinin fenotipik ve genotipik incelemesi ile Hastalarda biyo-Ekolojik Kutanöz Leishmaniasis'in mikroskobik incelemesi yapıldı. Toplanan 2054 örneğin 1137'si (%55,4) erkek, 917'si (%44,6) kadındır. istatistiksel olarak cinsiyet ile kum sineği türleri arasında korelasyon yoktur (P0.05) ve bu oran erkeklerde kadınlardan daha yüksekti (84 (%62.2) ve 51 (%37.8). KL önemli bir sıklığa sahipti ve Mahmur bölgesinde en sık görülen endemik hastalıktı. Bu çalışmada 82 hastada (%65.6) laboratuvar ortamında KL enfeksiyonu saptandı. KL enfeksiyonunun genç yaş gruplarını etkileme olasılığı daha yüksektir. Araştırma, bir yaşından küçük çocuklarda iki ciddi ve çok sayıda CL lezyonu vakası keşfetti. 63 vakada (%46.6) KL en sık 1-25 yaş aralığında görüldü.Klinik sonuçlar açısından KL'den en sık etkilenen bölgeler 62/135 hastada (%45.9) üst ekstremiteler, 39/135 hastada (%28.9) alt ekstremiteler ve 28/135 hastada (%20.7) yüz (kulaklar ve burun dahil) idi. Ek olarak, 6/135 hastanın (%4.4) vücudunda KL lezyonlarının bulunduğu birkaç organ vardı.
Özet (Çeviri)
Phlebotomine sandflies are an important group of insects from a medical perspective that are responsible for the transmission of leishmaniasis. The phenotypic and genotypic investigation of species of sand flies (Al-Harms) as the vector of CL, with the microscopic investigation of bio-Ecological CL in Patients was conducted in the Erbil province-Iraq for the first time between January and December 2022. Out of 2054 collected samples 1137 (55.4%) were male and 917 (44.6%) were female. statistically, there is no correlation between gender and sandfly species at (P=0.20). Three species were identified as belonging to the genus Phlepotomus: P. papatasi, P. sergenti, and P. alexandria. P. papatasi was the most common species, with 1163 (15.6%), followed by P. sergenti 598 (29.1%), and P. alexandri 293(14.1%). There were two peaks of seasonal abundance of sand flies, the first peak of the seasonally abundant CL vectors occurred in May, while the second peak occurred in September, statistically, there is a correlation between the periods and sand fly species at (p0.05) in the CL rate, which was higher in males than females 84(62.2%) versus 51 (37.8%). CL had a significant frequency and was the most frequent endemic disease in the Makhmur district. In this investigation, 82patients (65.6%) were shown to have CL infection in a lab setting. A CL infection is more likely to affect younger age groups. The investigation discovered two cases of severe and numerous CL lesions in children younger than a year old. At 63 cases (46.6%), CL was most common in the 1 to 25-year-old age range. In terms of clinical outcomes, the most frequently affected areas by CL were the upper limbs in 62/135 patients (45.9%), the lower limbs in 39/135 patients (28.9%), and the face (including the ears and nose) in 28/135 patients (20.7%). Additionally, 6/135 patients (4.4%) had several organs in their bodies where CL lesions were found.